Na Veľkej cene Trnavy aj tri slovenské rekordy
V nedeľu sa skončil 38. ročník Veľkej ceny Trnavy v plávaní, najvýznamnejších medzinárodných pretekov v 25-metrovom krytom bazéne na Slovensku. Pod strechou vysokoškolskej plavárne na Ulici Jána Bottu bolo na programe záverečných sedem disciplín mužo
Výrazný talent slovenského plávania Tomáš Púchly (1998, PK AŠK STU
Trnava), zverenec Rastislava Hlavatého, utvoril tri nové slovenské rekordy
v kategórii 14-ročných chlapcov: na 100 m voľný spôsob časom 54,16 s,
na 200 m voľný spôsob 1:59,17 a 100 m polohové preteky 1:02:00 min
(zároveň rekord Veľkej ceny Trnavy).
Skúsený štáb trnavských organizátorov, pod vedením dvojice Rastislav
Hlavatý (syn zakladateľa pretekov) – Tatiana Bergmannová (bývalá
reprezentantka pod dievčenským menom Vachtová), opäť raz zvládol na
výbornú tento vrcholný plavecký míting s medzinárodnou účasťou.
Populárne podujatie urobilo dobré meno celému kraju, mestu aj hostiteľskej
Materiálovotechnologickej fakulte STU.
Žiaľ, Trnava stále nemá krytú päťdesiatku. Vysokoškolský bazén otvorili v roku 1964 na vtedy sa iba rodiacom sídlisku Prednádražie. „Plaveckému oddielu TJ VŠ Trnava sme v tamojšej pedagogickej fakulte vypísali rodný list 1. októbra 1968,“ oprášil spomienku 72-ročný Ladislav Hlavatý, jedna z najväčších slovenských osobností mokrého športu, držiteľ Výročnej trofeje Medzinárodného olympijského výboru za rok 2000 (kategória Šport a univerzalita).
Výsledky Veľkej ceny Trnavy 2012:
MUŽI: 200 m v. sp.: 1. Tomáš Plevko (ČR) 1:54,81 min, 2. Adam
Strieborný (Vital Bratislava) 1:55,42, 3. Juraj Klátik (PK AŠK STU Trnava)
1:57,40,
100 m prsia: 1. Marek Botík (Vital Bratislava) 1:03,96 min, 2. Daniel
Vácval (Dukla Banská Bystrica) 1:05,84, 3. Ádám Csirzó (Maďarsko)
1:06,90,
100 m znak: 1. Tomáš Plevko (ČR) 59,48 s, 2. Richard Kondel (Vital
Bratislava) 1:00,28, 3. Tomáš Púchly (STU Trnava) 1:00,74.
ŽENY: 100 m v. sp.: 1. Katarína Poláková (STU Trnava) 59,16 s,
2. Katarína Hollá (Piešťanský plavecký klub) 59,82, 3. Elena Fábryová
(STU Trnava) 1:00,36,
200 m prsia: 1. Zuzana Mimovičová (ŠKP Košice) 2:36,24 min, 2. Barbora
Križanová 2:39,15, 3. Barbara Bartovičová (obe STU Trnava) 2:43,09,
200 m znak: 1. Katarína Hollá (Piešťanský plavecký klub) 2:23,78 min,
2. Nina Furiešová (ŠKP Košice) 2:27,79, 3. Soňa Drábiková (Aquasport
Levice) 2:31,99,
100 m motýlik: 1. Agáta Malíková (Piešťanský plavecký klub)
1:05,74 min, 2. Carmen Mikušová (ŠKP Košice) 1:06,14, 3. Katarína
Paškanová (VŠK UK Bratislava) 1:08,74.
tasr