Júlia Vargová Rôzne Správy

6 miest, 6 kníh, 6 hercov: Noc literatúry odštartuje v Trnave už po šiestykrát

Noc literatúry čitateľov zoznámi s dielami európskych autorov. Herci budú predčítať na tradičných i netradičných miestach v Malom Ríme.

Ilustračný obrázok k článku 6 miest, 6 kníh, 6 hercov: Noc literatúry odštartuje v Trnave už po šiestykrát
Zdroj: TASR

V Trnave sa Noc literatúry s témou Pamäť centrálnej Európy koná po šiestykrát. Vyberá zástupcov šiestich európskych literatúr: nemeckej, rakúskej, talianskej, českej, poľskej a maďarskej. Milovníci knižných príbehov si prídu na svoje, a veru majú sa na čo tešiť. „Miesta, príbehy i osobnosti prepojené jednoznačnou významovou líniou reflektujúcou moderné európske dejiny prostredníctvom osobných príbehov,“ uvádzajú organizátori.

Noc literatúry sa slávnostne začína v stredu 22. mája o 17:30 v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave.

Odtiaľ sa následne môžete presúvať na ďalšie stanovištia. Šestka je tento rok magickým číslom literárnej noci. Jedná sa o šiesty ročník podujatia, jednotlivé stanovištia budú v rámci Trnavy rozmiestnené na šiestich miestach kde bude na návštevníkov čakať šesť hercov divadla Jána Palárika prezentujúcich šesť literárnych titulov. Noc literatúry prináša verejnosti netradičným spôsobom súčasnú európsku literatúru, úryvky čerstvých a slovenských prekladov literárnych textov európskych autorov a autoriek, ktoré sú aktuálne na pultoch kníhkupectiev.

Tohtoročné literárne potulky Trnavou sa konajú pod taktovkou Divadla Jána Palárika v spolupráci s Knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave, s malými obmenami i s úctou k tradičným chodníčkom. Podobne ako v iných väčších mestách, aj v Trnave sa tentokrát bude čítať na jednom mieste viac ako jeden krát. Konkrétne štyri krát, vždy jeden titul na jednom mieste.

„Čítania sa konajú v 30 minútových intervaloch. To znamená, že po 15 minútovom čítaní, bude priestor na presun na ďalšie miesto. Na každom z miest návštevníci získajú brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou. Na jednotlivých miestach tiež dostanú pečiatku. Ak ich zozbierajú všetkých šesť – za každé miesto čítania jednu – majú možnosť zapojiť sa do losovania o knižné tituly, ktoré sa na Noci literatúry v Trnave čítajú aj s podpismi od jednotlivých čítajúcich,“ vysvetľuje koordinátorka podujatia Ivica Franeková z Divadla Jána Palárika.

Organizátorom Noci literatúry v Trnave je Divadlo Jána Palárika, svoje priestory poskytli takmer všetky župné inštitúcie v meste, mesto Trnava i kultúrne centrum Malý Berlín a Rotunda Spiegelsaal.

Knihy do zlosovania venovalo okrem iných aj kníhkupectvo Martinus, ktoré je partnerom podujatia. Iniciátorom a hlavným garantom celoeurópskeho literárneho sviatku sú České centrá v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Noc literatúry je medzinárodný projekt. V jeden večer sa koná v mestách po celej Európe a v niekoľkých mestách na Slovensku.

Foto: Ilustračné

Program podujatia Noc literatúry:

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave

Rázusova 1, Trnava

krajina: Nemecko

kniha: Winfried Georg Sebald – Vysťahovalci

číta: Prof. Bohumil Chmelík, Tibor Vokoun

časy čítania: 18.00 h., 18.30 h., 19.00 h., 19.30 h.

Štvoricu ľudských príbehov spája téma exilu zapríčinená turbulentnými dejinami 20. storočia, ale aj hlboký záujem o ľudskú pamäť a vzťah, ktorý si človek vytvára k miestu.

Nádvorie trnavskej radnice

Hlavná 1, Trnava

krajina: Rakúsko

kniha: Martin Pollack – Smrť v bunkri

číta: Vladimír Jedľovský, Pavol Tomašovič

časy čítania: 18.30 h., 19.00 h., 19.30 h., 20.00 h.

Martin Pollack v osobnom príbehu pátra po nacistickej minulosti svojho biologického otca, vysoko postaveného príslušníka SS, ktorý po potlačení SNP fungoval na Slovensku.

Synagóga – Centrum súčasného umenia

Halenárska 2, Trnava

krajina: Taliansko

kniha: Mariateresa Di Lascia – Cesta tieňmi

číta: Petra Blesáková

časy čítania: 19.00 h., 19.30 h., 20.00 h., 20.30 h.

Hrdinka príbehu Chiara spomína na ťažký život v povojnovom Taliansku, kde boli ženy často obeťami mužského sebectva a ich túžba po nezávislosti a slobode bola takmer nedosiahnuteľná.

Malý Berlín – kultúrne centrum

Štefánikova 4, Trnava

krajina: Česko

kniha: Marek Švehla – Magor a jeho doba

číta: Braňo Mosný

časy čítania: 19.30 h., 20.00 h., 20.30 h., 21.00

Obsažný, ale čítavo napísaný životopis významnej českej osobnosti kultúrneho a spoločenského života druhej polovice 20. storočia – Ivana Martina Jirousa.

Kaviareň-bar Rotunda Spiegelsaal

Kalinčiakova 14, Trnava

krajina: Poľsko

kniha: Paulina Wilk – Poznávacie znamenia

číta: Tatiana Kulíšková

časy čítania: 20.00 h., 20.30 h., 21.00 h., 21.30 h.

Známa poľská spisovateľka Paulina Wilk nás vedie cez obrazy poľskej každodennosti konca 80. rokov, sprevádza politickou, ekonomickou a spoločenskou transformáciou Poľska.

Divadlo Jána Palárika

Trojičné námestie 2

krajina: Maďarsko

kniha: Gyorgy Dragomán – Hranica

číta: Ingrida Baginová

časy čítania: 20.30 h., 21.00 h., 21.30 h., 22.00 h.

Kedy sa upaľujú bosorky? Keď prekročia stanovené hranice. Kde sa upaľujú bosorky? Na hraniciach. Kto však má právo ukázať prstom a povedať: ty si ten, čo prekročil, teba upálime?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie