Monika Hanigovská Rôzne

Dedina, ktorá priam láka na výlet: Krásny mlyn, nevšedné vŕby aj splav na pltiach

Zoznámte sa aj vy s lokalitou, ktorá priam láka na výlet a ponúka hneď niekoľko zaujímavostí. Nachádza sa nie až tak ďaleko od Trnavy a jej návšteva sa rozhodne oplatí.

Ilustračný obrázok k článku Dedina, ktorá priam láka na výlet: Krásny mlyn, nevšedné vŕby aj splav na pltiach
17
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Obec Tomášikovo leží nie veľmi ďaleko od Trnavy a stojí za pekný výlet. Ponúka hneď niekoľko pozoruhodností. Spomínaná dedina sa nachádza v okrese Galanta a môže sa popýšiť niekoľkými lákadlami. Pozrite sa na ne spolu s nami.

Jednu z atrakcií nájdete hneď tesne za spomínanou obcou. V lone prírody stojí lákavý vodný mlyn, ktorý bol vyhlásený za technickú pamiatku. Ale za preskúmanie rozhodne stojí aj náučný chodník, ktorý sa tiahne po trase 10 kilometrov a štartuje pri samom mlyne.

Lokalita ďalej ponúka príjemný lužný les, či zaujímavé vŕby. Lákadlom je aj Malý Dunaj, na ktorom sa uskutočňuje splavovanie na drevených pltiach.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Mlyn z 19. storočia

Mlyn môžeme aj dnes obdivovať na základe istého povolenia, ktorého korene siahajú až do dávnej histórie. „V roku 1893 dominovali vodné mlyny jednak na povodí Veľkého Dunaja, povodí Váhu a takisto na povodí Malého Dunaja. Lenže keď nastúpil na trón cisár František II., začala sa intenzívne rozvíjať vodná doprava a takéto vodné mlyny začínali byť naraz prekážkou pre samotnú lodnú dopravu. Preto spomínaný cisár vydal nariadenie, ktorým zakázal činnosť vodných mlynov a ustanovil činnosť tzv. pobrežných stĺpovitých mlynov. Vodný mlyn Tomášikovo postavil mlynár János Maticza s povoleným v roku 1893. V mlyne sa mlelo, šrotovalo, až do roku 1960,“ oboznámil nás sprievodca počas jeho prehliadky. Dnes sa však mlyn označuje ako kolový alebo vodný mlyn v Tomášikove.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Návštevníka môže upútať jeho exteriér aj samotný interiér. Oči návštevníkov padnú napríklad na jeho peknú šindľavú strechu ale aj veľké lopatkové hnacie koleso na spodnú vodu. To je postavené na pilieroch z agátového dreva. Zaujímavý je však aj pôvod samotnej mlynice.

"Keď sa pozriete na tento mlyn, vidíte pekne zachovanú pôvodnú mlynicu. Neskôr sa však na mlyne robili určité úpravy, napríklad v roku 1940 namontoval mlynár do mlynu dynamo. Mlyn sa ďalej môže pochváliť pôvodným interiérom aj s pôvodným mlynárskym náradím. Kolový mlyn v Tomášikove na juhozápadnom Slovensku je jedným z mála pôvodných zachovaných vodných mlynov na našom území so spodným náhonom,“ informoval nás ďalej sprievodca.

V interiéri si môžete vychutnať napríklad staré čiernobiele fotografie, informačné tabule o histórií mlyna a jeho majiteľov. Ďalej sa však môžete dozvedieť priamo z úst sprievodcu napríklad to, že v mlyne sa mlelo dvadsať až dvadsaťštyri hodín po dobu ôsmich dní. Dnes slúži mlyn ako technická pamiatka ľudového mlynárstva, ktorá je pre verejnosť otvorená stredu až nedeľu, od 10.00 – do 18.00 hod.

Náučný chodník na 10 kilometroch

Aj samotné okolie dokáže ponúknuť niekoľko lákadiel. Medzi také patrí tzv. náučný chodník s názvom Od mlyna k mlynu, ktorý sa tiahne z obce Tomášikovo (vodný mlyn) do obce Jahodná a to na 10 kilometroch. Okrem všadeprítomnej prírody si tak môžete počas prechádzky vychutnať osem zaujímavých informačných panelov, ktoré ukážu návštevníkov množstvo zaujímavostí. Okrem výkladu sú informačné panely doplnené o zaujímavé ilustračné obrázky, fotografie a mapy.

Postupne sa pred očami návštevníka rozprestrú informačné panely s názvom Vodný mlyn Tomášikovo a Hlavové vŕby, Malý Dunaj, Lužné lesy, Meandre Malého Dunaja, Rastlinstvo, Živočíšstvo, Vodný mlyn Jahodná a Žitný ostrov.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Pozoruhodné vŕby

Pri brehu Malého Dunaja, v tesnej blízkosti vodného mlyna, môžete zazrieť aj tzv. hlavové vŕby. Názov je odvodený z tvaru kmeňa, ktorý je v hornej časti rozšírený a vyrastajú z neho početné konáre.

Ako uvádza informačná tabuľa v blízkosti spomínaného mlyna, hlavové vŕby sú významným krajinárskym prvkom v kultúrnej krajine. Ich hlava, alebo rôzne dutiny sú častým miestom hniezdenia mnohých druhov vtákov, či miestom rozmnožovania hmy­zu.

Takýto zaujímavý tvar je výsledkom dlhoročného orezávania konárov v zimnom období. Orezané konáre sa používali minulosti na stavbu príbytkov ale aj na výrobu pletených košov.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Splav na pltiach

Pri tamojších vŕbach si však môžete vychutnať aj krásne okolie. Zvábiť sa tak môžete nechať prechádzkou popri Malom Dunaji. Avšak aj okolité lužné lesy ponúkajú krásne scenérie.

Ak vám to ešte nebude dosť, obdivovať okolie môžete doslovne aj po sediačky priamo z Malého Dunaja, pri tzv. splavovom úseku. Na drevených pltiach si môžete dopriať krásnu prírodnú scenériu, ale aj akýsi inakší pohľad na technickú pamiatku vodného mlyna. Trasa v dĺžke 10 km vedie z obce Tomášikovo (vodný mlyn) do obce Jahodná. O zaujímavostiach oboznamujú v odbornom výklade vodcovia plavidla – pltníci.

Za krátku zmienku stojí aj barokovo – klasicistický kaštieľ z 18. storočia, ktorý sa nachádza v samotnej obci Tomášikovo. Klasicistický kaštieľ obce dal postaviť kancelár gróf František Esterházy pravdepodobne podľa návrhu slávneho staviteľa Jakuba Fellnera. Kaštieľ sa nachádza približne v strede obce. A dnes slúži ako osobitá internátna škola. Nádvorie kaštieľa je však uzavreté, prístupné len návštevníkom školy.

Krásny výlet máte zaručený: Táto lokalita nášho regiónu má čo ponúknuť, FOTO
17
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM