Správy

Spochybnil NEVINU obetí zo Zámockej: Všetci sme HRIEŠNI! Arcibiskup sa ospravedlnil rodinám

Podľa medializovaných informácií sa v obežníku pre kňazov objavilo v príhovore arcibiskupa spochybnenie nevinnosti obetí útoku na Zámockej ulici.

Ilustračný obrázok k článku Spochybnil NEVINU obetí zo Zámockej: Všetci sme HRIEŠNI! Arcibiskup sa ospravedlnil rodinám
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Trnavský arcibiskup Ján Orosch sa ospravedlnil rodinám obetí zo Zámockej ulice v Bratislave. Uviedol to v reakcii na medializované informácie z obežníka, ktorý adresoval kňazom Trnavskej arcidiecézy. Úvodník v dokumente chce preformulovať.

Všetci sme hriešni

„Vzhľadom na reakcie, ktoré vyvolal môj dokument prísne interného charakteru, určený kňazom Trnavskej arcidiecézy, chcem vyjadriť moju blízkosť rodičom obetí na Zámockej ulici v Bratislave,“ uviedol Orosch vo vyhlásení. Veľmi ho mrzí, keď neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a v časti spoločnosti. „Úvodník som nepísal verejnosti ako pastiersky list,“ povedal.

„Dotkol som sa, opakujem nie verejne, ale interne, otázky vnútornej nevinnosti, keďže všetci sme hriešni,“ dodal.

KBS reaguje

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober sa ospravedlnil za vzniknuté nedorozumenie, ktoré vyšlo z ich radov. Reagoval tak na text obežníka, ktorý adresoval kňazom Trnavskej arcidiecézy trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Bober sa poďakoval Oroschovi za jeho vyjadrenie a vyslovenie ľútosti nad situáciou, ktorá v spoločnosti vyvolala nepokoj. „Ako biskupi, kňazi, zasvätení, ale aj veriaci laici sme povolaní snažiť sa o čo najväčšiu empatiu naplnenú evanjeliovým posolstvom nádeje a milosrdenstva, a to hlavne v okamihu, keď stojíme zoči-voči tragickým udalostiam,“ uviedol vo svojom vyhlásení Bober.

Ako doplnil, vtedy „chceme tíšiť bolesť a upokojovať, nechceme vyhrocovať polemiky ani sa zaoberať podozreniami, pre ktoré niet podkladov“.

Tvrdí, že na diskusie a hľadanie argumentov o hodnotách či morálnych postojoch je potrebné využiť iné fóra a príležitosti na dialóg.

Prečítajte si tiež

Ohradili sa policajti aj politici

Podľa medializovaných informácií sa v obežníku, ktorý dostali kňazi v Trnavskej arcidiecéze, objavilo v príhovore arcibiskupa Oroscha spochybnenie nevinnosti obetí útoku na Zámockej ulici.

Orosch síce tvrdil, že ich vražda ho zasiahla a vrah bol podľa neho plný nenávisti, no priznal, že mu prekáža spojenie „nevinné obete“. Prostredníctvom otázok s obeťami strelca nepriamo spojil možnú drogovú závislosť či nemravné konanie.

Voči Oroschovým slovám sa ostro ohradila polícia. Označila ich za hrubú manipuláciu založenú na klamstve, ktorá dehonestuje pamiatku nevinných obetí a navyše podnecuje nenávisť a polarizáciu v spoločnosti.

Vyjadrenia cirkevného hodnostára kriticky komentovali i viacerí politici. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) ich označil za veľmi nešťastné a hoci boli súčasťou interného dokumentu, myslí si, že je potrebné i v takom prípade vážiť slová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM