han Futbal

Oslavy museli oddialiť. Futbalisti Slovana Bratislava prehrali so Spartakom Trnava 1:2 v 159. tradičnom derby, čo znamená, že belasí ešte majstrovský titul nemohli oslavovať.

Ilustračný obrázok k článku V uliciach Trnavy to ŽILO aj napriek opatreniam: Futbalisti Spartaka DOBYLI Bratislavu! FOTO
11
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák , Facebook.com/FC Spartak Trnava

Obhajca titulu a suverénny líder tabuľky prehral len tretí ligový duel v tejto sezóne, Trnava natiahla víťaznú sériu vo FL na štyri zápasy.

Už sú tretí

Preskočila tak Žilinu a je tretia, „šošoni“ majú k dobru nedeľný duel v Zlatých Moravciach. Druhý DAC stráca na Slovan 13 bodov, ale má k dobru domáci duel s Trenčínom. Spartak v derby ukončil so Slovanom 8-zápasovú šnúru bez víťaztva, ktorá trvala od apríla 2018.

„Belasí“ mali pred súbojom šancu získať rekordný jedenásty majstrovský titul v ére samostatnosti, potrebovali na to vyhrať v derby a súčasne prehru DAC s AS.

Priebeh derby

Domáci začali vlažne, Trnavčania boli agresívnejší aj aktívnejší a opticky sa usadili na polovici Slovana. Ich snaha sa dočkala úspechu v 12. minúte. Center Vlaska z priameho kopu na zadnej tyčke nasmeroval do ohňa Twardzik a tam si dal nešťastný vlastný gól kapitán Božikov. Trnava dobrou organizáciou marila snahu domácich o odpoveď.

Neujal sa priamy kop De Marca z nádejnej vzdialenosti, ani strela Hentyho po priklepnutí od Strelca. Henty to skúsil opäť o pár minút, opäť nepresne. V 29. minúte sa lopta z pravej strany z priameho kopu od Strelca dostala až k pohotovo reagujúcemu brankárovi Takáčovi, ten ju vyboxoval, následný pokus o dorážku od Mohu obranca Trnavy zblokoval. Trnava hrala súbojovejšie, čakala na chyby súpera, jednu mohol v 37. minúte potrestať Twardzik, ale mieril len nad.

Druhý polčas

Kto čakal, že Slovan spustí na Spartak od začiatku druhého dejstva oheň a síru, nedočkal sa. Hostia pokračovali v pozornom výkone, no v 53. minúte urobili v obrane sériu chýb. Henty sa dostal na päťku úplne osamotený, ale v stopercentnej šanci trestuhodne zlyhal, keď loptu napálil len do Takáča.

V 63. minúte predviedol z vlastnej polovice individuálny prienik Strelec, ale na silnejšiu a presnejšiu strelu mu už nezostali sily. Z následnej akcie sa Trnava dostala k šestnástke domácich a po faule pri jej hranici dostala výhodu priameho kopu z výbornej pozície. Prvú strelu Savvidisa ešte múr zblokoval, ale exportná dorážka gréckeho legionára už skončila za Greifovým chrbtom. Slovan dobýjal šestnástku hostí, ale pomerne platonicky.

Napriek štyrom striedaniam po druhom góle sa v jeho strede nenašiel nik, kto by strhol spoluhráčov. No v 83. minúte zahral nešťastne Savvidis vo vlastnej šestnástke rukou a nariadenú penaltu premenil Ratao. Domáci ešte v závere tlačili v snahe aspoň vyrovnať, no Spartak si prestížne víťazstvo ubojoval.

Čo sa deje v Trnave a okolí?

Tréner Spartaka

Michal Gašparík, tréner Trnavy: „My sme mali aktívny vstup do zápasu a odmenou bol prvý gól. Bol to dôležitý a zlomový moment, stúplo nám totiž sebavedomie. Chalani kontrolovali zápas. Do druhého polčasu sme chceli tiež vstúpiť aktívne, aby sa súper nedostal na koňa. Slovan si nevedel dať rady s našou blokovou obranou. Prišla smolná penalta a záver bol preto hektický. Víťazstvo je zaslúžené a venujeme ho našim fanúšikom, ktorí nás pred duelom nakopli. Sú najlepší na Slovensku.“

Kouč Slovana

Darko Milanič, tréner Slovana: „Súhlasím s úvodnými slovami kouča Trnavy, že prvý gól bol dôležitý až kľúčový. Padol ale po faule. Je náročné hrať proti súperovi, ktorý výborne bráni a je agresívny. Získavali odrazené lopty. Chýbalo mi dnes v našej hre veľa vecí. Musíme rýchlejšie a lepšie riešiť situácie. Mali sme vyložené šance, ale nedokázali sme ich premeniť. Sme sklamaní z výsledku.“

Famózni fanúšikovia

Ešte pred duelom, presnejšie počas odchodu výpravy Spartaka do hlavného mesta, sa predviedli fanúšikovia Trnavy. „Čo k tomu povedať. Najlepších fanúšikov má len jediný tím. Takto vyzerá aktuálne odprevádzanie na derby,“ napísal FC Spartak Trnava na sociálnej sieti.

Rovnako ukázali svoje „červeno-čierne“ srdce aj po príchode víťazného mančaftu do mesta. „Niečo neskutočné! Klubizmus v takej podobe, aký je v Trnave, nie je nikde inde na Slovensku. A to sme nevedeli, aké nás čaká doma v Trnave privítanie. Správne slovo je: zimomriavky,“ uvádza trnavský klub na svojom Facebooku.

Udalosti, ktoré hýbu Slovenskom

🔴⚫️👏🏼👏🏼 Čo k tomu povedať 🤯 Najlepších fanúšikov má len jediný TÍM 🔥 Takto vyzerá aktuálne odprevádzanie červeno - čírnych na #DERBY ! Neuveriteľne si vážime túto podporu ❤️🖤 MY SME SPARTAK ✊🏼 #TRNAVADOTEHO

Posted by FC Spartak Trnava on Saturday, April 17, 2021

Niečo neskutočné❗️ ❤️🖤 Ako povedal tréner Michal Gašparík na pozápasovej tlačovej konferencii: ,,Víťazstvo venujeme...