Ilustračný obrázok k článku VÍKEND v Trnave a okolí odštartuje LÁKAVO:  Vychutnajte si jarmok, párty či kus histórie!
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

VÍKEND v Trnave a okolí odštartuje LÁKAVO: Vychutnajte si jarmok, párty či kus histórie!

Víkend je opäť pred dverami. Neviete, kam vyraziť? Čaká na vás skutočne bohatý program.

Monika Hanigovská Kultúra
Monika Hanigovská Kultúra

VÍKEND v Trnave a okolí odštartuje LÁKAVO: Vychutnajte si jarmok, párty či kus histórie!

Víkend je opäť pred dverami. Neviete, kam vyraziť? Čaká na vás skutočne bohatý program.

Ilustračný obrázok k článku VÍKEND v Trnave a okolí odštartuje LÁKAVO:  Vychutnajte si jarmok, párty či kus histórie!
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Krása ľudového odevu

Od 30. októbra do 15. januára 2023 Trnava, Západoslovenské mú­zeum

Vychutnajte si v Malom Ríme vernisáž s názvom Krása ľudového odevu. V múzeu predstavia rozmanitú a rozsiahlu kolekciu ľudového odevu, ktorá je dokladom estetického cítenia a zručnosti ľudí v minulosti. „Prezentované sú mužské aj ženské kroje, pričom dôraz sa kladie na ich ozdobnosť, ktorá nie je len v bohatej výšivke ako sme na západnom Slovensku zvyknutí, ale aj v paličkovanej čipke,“ informuje Západoslovenské múzeum na Facebooku.

Deň architektúry

1. októbra od 14.00 hod., Piešťany, Socha Barlolámača – Kolonádový most

Deň architektúry ponúkne netradičné výhľady a návštevu budov, do ktorých sa bežne nedostanete. „Už tradične počas prvého októbrového víkendu vyrazia milovníci architektúry do ulíc Piešťan objaviť zaujímavé stavby. V rámci podujatia Deň architektúry, ktoré sa koná v stovke miest v Českej republike a na Slovensku, si návštevníci pozrú bežne neprístupné stavby s unikátnymi výhľadmi na kúpeľné mesto,“ informuje mesto Piešťany na svojom web.

Dozvedia sa napríklad to, aké priestory sa skrývajú za oknami a terasami budov NÚRCH či bývalej Chirany alebo hotela Váh. Viac informácií T.

Pohľad do hlbín Zeme

Od 30. septembra do 30. októbra, Trnava, Západoslovenské mú­zeum

Ste milovníkom prírody či jaskýň? V Trnave si prídete na svoje. Západoslovenské múzeum pozýva na výstavu s názvom Pohľad do hlbín Zeme zapožičanú zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Čo na návštevníkov čaká? Ako informuje usporiadateľ podujatia, prostredníctvom banerov sa môžu návštevníci zoznámiť s problematikou jaskýň, ich krasovou výzdobou, minerálmi a horninami a v neposlednom rade aj so živočíchmi, ktoré v týchto jaskyniach žijú. „Okrem informačných banerov spracovaných autorským kolektívom bude výstava doplnená vzorkami minerálov, skamenelín a vypreparovaných netopierov,“ opisuje Západoslovenské múzeum na Facebooku.

Ako sa hus vyparádila

2. októbra o 14.00 a 16. 00 hod., Trnava, Divadlo Jána Palárika

Táto veselá rozprávka s pesničkami bola inšpirovaná krátkou bájkou V. G. Sutejeva. O čom je? Hlavnou hrdinkou príbehu je hus, ktorá sa rozhodne, že už viac nechce byť husou. Husi sú vraj oproti ostatným vtákom príliš obyčajné a nezaujímavé. Napríklad taký kohút má nádherný hrebienok, vrana lesklé čierne krídla, páv ohromný pestrofarebný chvost, bocian dlhočizné nohy. Hus sa teda rozhodne, že aj ona bude niečím výnimočná. A nie len tak hocičím. Chce sa stať najkrajším, najvýnimočnejším, najoriginálnejším vtákom na celom svete. Podarí sa husi získať vytúženú chválu a obdiv?

Detský svet

do 31. decembra 2024, Západoslovenské múzeum v Trnave

Bude sa na čo pozerať! Západoslovenské múzeum pripravilo zaujímavú výstavu pre malých aj veľkých. A to nie je všetko. Projekt mapuje hry a detské aktivity za asi 120 rokov (od šesťdesiatych rokov 19. storočia asi po osemdesiate roky 20. storočia). Doprajte si bohatú zbierku detských aktivít. Výstava je rozdelená do niekoľkých tém.

Nájdete v nej nielen fotografický materiál s tematikou detí a hier. Vo vitrínach zaujmú hračky, učebné pomôcky a veci súvisiace so školou, najobľúbenejšie sladkosti a veľa ďalšieho. Počas výstavy sa môžu návštevníci zapojiť do kreslenia, písania, skladania i hádania.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM