Tlačové správy

Ako si kúpiť diaľničnú známku do Maďarska? Hlavne zvoľte tú správnu!

Diaľnice v Maďarsku predstavujú ideálnu infraštruktúru, ak sa chystáte po území tohto štátu cestovať autom. Známku si môžete zadovážiť hneď niekoľkými spôsobmi, štandardne v kamenných obchodoch alebo online. Viete, aké sú výhody druhej z uvedených možností?

Ilustračný obrázok k článku Ako si kúpiť diaľničnú známku do Maďarska? Hlavne zvoľte tú správnu!
Zdroj: hungary-vignette.eu

Budovanie diaľničnej infraštruktúry je pre štáty veľmi výhodné, pretože umožňujú zaistiť veľmi rýchly presun vlastným automobilom ale i diaľkovou verejnou dopravou či nákladným automobilom na dlhšie vzdialenosti za pomerne krátku dobu. Aby však bolo možné dosiahnuť vysokej bezpečnosti a spoľahlivosti diaľnic, vyžadujú dôkladnú a kontinuálnu údržbu s vysokými nárokmi na reakčné časy v prípade problémov a nedostatkov. Práve z tohto dôvodu je ich využívanie prakticky vždy spoplatnené, pričom tento poplatok má štandardne formu diaľničnej známku dostupnej v niekoľkých variantoch. Diaľničná známka býva riešená tak, aby zvýhodňovala jednak pravidelné využitie, jednak potrebu na diaľnice vstupovať iba vo vymedzenom čase alebo regióne.

Ako fungujú diaľničné známky v Maďarsku

Systém používania diaľničných známok je v rôznych štátoch často veľmi podobný, obvykle sa líšia primárne varianty, ktoré je možné si zadovážiť. Dôvodom je snaha vyhovieť odlišným požiadavkám používateľa s ohľadom na rozsah, v akom potrebuje diaľnice využívať. Diaľničná známka Maďarsko je k dispozícii vo variantoch s platnosťou na celom území štátu, alebo vo vymedzenom regióne, a so špecifikovaným časovým úsekom požívania. Regióny sú stanovené podľa logického (a politického) členenia územia, pričom známku je možné si kúpiť na jeden alebo viacej z nich, čím sa adekvátne zvyšuje jej cena (u troch regiónov už býva spravidla výhodnejšie využívať známku na celé územie). S ohľadom na časové obmedzenie sa dá maďarská diaľničná známka zadovážiť štandardne v štyroch variantoch, a to s obmedzením na vybraný deň, desať dní, celý mesiac (s fixným časovým rozsahom), alebo rok (od januára do januára). Na rozdiel od iných štátov nie je mesačná a ročná diaľničná známka flexibilná a ak ju potrebujete využívať na prelome mesiaca či roka, je nutné kombinovať známky podľa skutočného rozsahu použitia. Pri výbere vhodného typu diaľničnej známky v Maďarsku je nutné brať ohľad i na typ používaného vozidla – rozlišujú sa štyri kategórie nadväzujúce na účel a hmotnosť vozidla, ktoré ďalej ovplyvňujú celkovú cenu diaľničnej známky.

Kde a ako kúpiť diaľničnú známku

Nákup diaľničných známok je v Maďarsku možné realizovať hneď niekoľkými spôsobmi, tým najvýhodnejším je však tradične využitie nákupu online. Práve kvôli tejto dostupnosti sa od predaja v kamenných obchodoch stále viac upúšťa a známku mimo virtuálne prostredie je tak možné zadovážiť v stále sa zmenšujúcom počte predajcov – posledné roku túto možnosť ponúkajú už iba predajcovia v prihraničnej oblasti (v minulosti bol nákup dostupný prakticky v každom meste). Diaľničná známka naviac zmenila svoju podobu – maďarské diaľnice sú opatrené snímacím systémom, ktorý pracuje s databázou poznávacích značiek s platnou známkou. Pri online nákupe je poznávacia značka do databáze pridaná ihneď a je tak možné splniť podmienku hodinovej lehoty pre zvrátenie pokuty.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: hungary-vignette.eu
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM