Milan Hanzel Správy

Ďalšie okresy šupli do červenej a oranžovej fázy! Ako sú na tom tie z Trnavského kraja?

Na Slovensku naďalej rastie počet červených aj oranžových regiónov. Aktuálne je pre koronavírus 19 okresov v takzvanej červenej fáze. Ktoré sú "od nás"?

Ilustračný obrázok k článku Ďalšie okresy šupli do červenej a oranžovej fázy! Ako sú na tom tie z Trnavského kraja?
Zdroj: unsplash.com

Rovnaký počet je v oranžovej fáze. Ostatných 41 okresov sa nachádza v zelenej zóne. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas po rokovaní pandemickej komisie, mapa je zverejnená aj na webe.

Mapa troch farieb

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na svojom oficiálnom konte Facebooku pripravilo pre občanov aj mapu, kde sú jednotlivé okresy vyznačené farbou.

Kritická – červená

Medzi červené okresy patrí všetkých päť okresov v meste Bratislava, nasledujú okresy Senec, Trnava, Skalica, Nitra, Trenčín, Komárno, Veľký Krtíš, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Snina, Sobrance a Michalovce. Semafor COVID-19 v pandemickom pláne označuje v červenej fáze situáciu za kritickú.

Zhoršujúca sa – oranžová

V oranžovej zóne, ktorá naznačuje zhoršujúcu sa situáciu, sú momentálne okresy Senica, Malacky, Pezinok, Hlohovec, Galanta, Dunajská Streda, Nové Zámky, Partizánske, Prievidza, Ilava, Púchov, Banská Bystrica, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Poprad, Sabinov, Prešov, Bardejov a Trebišov.

Ostatné okresy na Slovensku sú aktuálne v zelenej zóne, kde je podľa semaforu COVID-19 situácia pod kontrolou.

Sme na tom stále horšie

Súčasná epidemiologická situácia je podľa Mikasa zlá a zhoršuje sa. Poukázal, že na Slovensku nestúpa iba počet pozitívne testovaných, keď pribudlo 419 nakazených, ale aj počet prípadov v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov. „Tu vidíme veľké riziko, lebo veľa z týchto osôb má chronické ochorenia, veľa z týchto osôb môže skončiť hospitalizovaných, na umelej pľúcnej ventilácii a časť z nich môže aj zomrieť,“ upozornil. V tejto vekovej skupine sa k 23. septembru evidovalo 211 nakazených.

Nárast nakazených

Podľa aktuálnej situácie rastie podľa ministerstva zdravotníctva počet pozitívnych prípadov za týždeň v priemere o 20 až 30 percent, za posledný týždeň je to v priemere 230 prípadov denne. Počet pozitívnych osôb na 100-tisíc obyvateľov za posledných 14 dní je 43,5. S naras­tajúcim počtom prípadov narastá aj vyťaženie regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré podľa Mikasa predstavuje 72 percent.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

COVID-19: Aktuálna epidemiologická situácia Na Slovensku je od 25. septembra: ❎19 červených okresov: • Bratislava I•...

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, September 25, 2020
Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie