Správy

Dobrovoľníci sa pustili do práce: Vyčistili okolie rieky Parná

Trnava sa zapojila do celoslovenskej aktivity za čisté rieky. V rámci nej zbierali dobrovoľníci odpad aj v okolí rieky Parná.

Ilustračný obrázok k článku Dobrovoľníci sa pustili do práce: Vyčistili okolie rieky Parná
Foto: Peter Bestvina / Zdroj: Dnes24.sk

Posunúť Slovensko k ekologickej zodpovednosti, bezodpadovosti a udržateľnému spôsobu života bolo cieľom aktivity Zaži čisté rieky, v rámci ktorej sa aktivisti na celom Slovensku zamerali na vodné toky.

V Trnave sa v nedeľu popoludní stretli desiatky dobrovoľníkov na brehu rieky Parná a v jej okolí, a vyčistili ju od nahromadeného odpadu.

„Vyzbieraním odpadu, ktorý sme pri objavovaní lokality našli, sme podporili ochranu nenahraditeľného prírodného bohatstva, našich vodných zdrojov. Týmto spôsobom sme tiež prispeli k zachovaniu cenných prírodných biotopov a najviac ohrozených druhov rastlín a živočíchov, ktoré Slovensko má,“ skonštatovala projektová manažérka Silvia Bieliková.

Ruku k dielu pridalo aj mesto

Aktivitu zorganizovala nezisková organizácia Human Health Institute – Inštitút pre ľudské zdravie v rámci platformy Žiť vedomo, v spolupráci s občianskymi združeniami a miestnymi iniciatívami. Mesto Trnava zabezpečilo úplne nové rukavice a vrecia na odpad.

Parná je vodný tok na západnom Slovensku, pravostranný prítok Trnávky dlhý 38,5 kilometra. „Do vodných tokov sa dostáva množstvo odpadových látok, ktoré, ak by neboli odbúravané, by sa smerom po prúde postupne koncentrovali, až by spôsobili úplné zrútenie ekosystému. Sem patria aj produkty ľudskej činnosti, ktoré sa v rámci takýchto aktivít usilujeme odstrániť a poukázať na tento celosvetový problém,“ povedala Bieliková.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie