Správy

Hygienici si posvietili na pieskoviská v Trnave: Ako dopadli kontroly?

Odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie vybraných indikátorov mikrobiologického a parazitárneho znečistenia bol súčasťou kontroly detských pieskovísk v Trnave a Piešťanoch.

Ilustračný obrázok k článku Hygienici si posvietili na pieskoviská v Trnave: Ako dopadli kontroly?
Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trnave odobral v uplynulých týždňoch spolu 11 vzoriek piesku, výsledky ukázali, že všetky požiadavkám vyhoveli. Informoval o tom riaditeľ RÚVZ Trnava Tomáš Hauko.

Dostali upozornenie

„Skontrolovali sme piesok z ôsmich pieskovísk pri materských školách a z troch verejných. Šesť bolo v Trnave a päť v Piešťanoch,“ uviedol Hauko. Prevádzkovatelia pieskovísk boli aj napriek vyhovujúcim výsledkom upozornení, že sú povinní zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie.

Hauko pripomenul, že počas sezóny musia prevádzkovatelia pieskovisko čistiť, prekopávať, prehrabávať a polievať vodou pitnou alebo zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie, a to najmenej raz za dva týždne. „Sezóna pieskovísk trvá od 1. marca do 30. novembra. O čistení a udržiavaní pieskoviska si musia viesť záznamy,“ informoval.

Prečítajte si tiež

Dbajte na prevenciu

Hry detí na pieskoviskách prinášajú okrem radosti aj viaceré zdravotné riziká. „Pri nedostatočnej hygiene sa môžu nakaziť rôznymi bakteriálnymi a parazitárnymi ochoreniami, ako sú toxokaróza, toxoplazmóza, giardióza, shigelóza, salmonelóza. Najčastejším zdrojom parazitárnych infekcií sú exkrementy psov a mačiek. Pokiaľ ide o mechanické poranenia, deti sa môžu poraniť sklom i injekčnými striekačkami,“ upozornil hygienik.

V rámci prevencie je dôležité pozorovať dieťa pri hre a zabrániť mu, aby si dávalo ruky do úst a konzumovalo piesok. Nebezpečným môže byť aj zlozvyk rodičov prikrmovať dieťa počas hry na piesku. Dôležité je tiež zabránenie vstupu voľne pobiehajúcich zvierat na plochu pieskoviska.

Hra v piesku je pre deti aj napriek rizikám veľmi prospešná, preto by ju rodičia nemali deťom zakazovať. Piesok poskytuje veľa možností, ktoré pomáhajú deťom rozvíjať motorické zručnosti a koordináciu, logické myslenie a predstavivosť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM