Júlia Vargová Rôzne Správy

Kriminalisti sa zišli na seminári v Trnave: Ukázali nielen špičkové vybavenie

Seminár Kriminalistika v praktických príkladoch predstavil špičkové technické vybavenie a unikátne riešenia z oblasti kriminalistiky.

Ilustračný obrázok k článku Kriminalisti sa zišli na seminári v Trnave: Ukázali nielen špičkové vybavenie
8
Galéria

Na 15. ročník seminára Kriminalistika v praktických príkladoch si zvolil organizátor Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru (PZ) SR ako dejisko Materiálovotechno­logickú fakultu (MTF) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Trnave. Každoročne sa podujatie koná na inej vysokej škole so zámerom prezentovať výsledky praktických skúmaní jednotlivých forenzných odvetví, v ktorých je ústav činný.

„Predstavujeme prácu nášho ústavu formou prednášok, posterov i praktických ukážok,“ uviedol pre TASR zástupca riaditeľa ústavu Jozef Mlkvík. Od roku 2005 takto popularizujú kriminalistiku predovšetkým medzi študentmi právnických a technických odborov, ktorí by mohli po skončení štúdia nájsť uplatnenie v danom odbore.

Na konferencii sa zúčastňujú pracovníci Ministerstva vnútra SR, ktorí sa podieľajú na vyšetrovaní trestnej činnosti, súdni znalci a študenti Akadémie Policajného zboru (PZ) a Strednej odbornej školy PZ, zhruba tri stovky záujemcov. Pozvanie prijali aj zástupcovia partnerských inštitúcií v Poľsku a Česku, s ktorými ústav spolupracuje.

Poliak Jaroslav Rosiak vo svojom vystúpení zvolil tému Samovražda s použitím nechtu a Radim Pernický z Brna ilustroval prípad Štvornásobná vražda – prípad Kevina Dahlgrena. Do programu podujatia boli okrem iných zaradené aj vystúpenia o úskaliach práce písmoznalca, o výbuchu v zdravotnom stredisku, skúmaní pofarbených bankoviek, trasológii na mieste činu i drogách v doprave.

„Máme tu aj detektor lži, na ktorom sa je možné preveriť, prezentácie z oblasti chémie, toxikológie, pyrotechniky a viaceré postery o témach, ktoré sme z časových dôvodov nedokázali zaradiť do sledu prednášok,“ dodal Mlkvík. Medzi nimi boli falošné bankovky vyhodené z idúceho auta, zisťovanie, či bola mŕtvola ženou alebo mužom, postup písmoznalca, ktorý usvedčil falšovateľa, a ďalšie.

Foto: ilustračné

Materiálovotechnologická fakulta Slovenskej technickej univerzity
8
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie