Správy

Medzi baziliku a arcibiskupstvo sa vrátil múr: Odobrili ho aj pamiatkari

Pri Bazilike sv. Mikuláša opäť pribudlo oplotenie. Mesto sa však nevzdáva svojho zámeru na vznik archeoparku.

Ilustračný obrázok k článku Medzi baziliku a arcibiskupstvo sa vrátil múr: Odobrili ho aj pamiatkari
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Trnava sa nevzdáva svojho úmyslu zmeniť lokalitu medzi Bazilikou sv. Mikuláša a stredovekými hradbami na archeopark. Neovplyvní to ani skutočnosť, že po dvoch rokoch jej časť opätovne oplotil arcibiskupský úrad. Podľa hovorkyne mesta Veroniky Majtánovej chce samospráva budovať priestor podľa pôvodného projektu a nie je potrebné ho prepracovať.

Turistická atrakcia

Zámer archeoparku radnica prezentovala najmenej od roku 2016. K myšlienke vybudovať ho viedli výsledky viacerých archeologických výskumov. V tesnej blízkosti baziliky sa napríklad našli základné múry kostola sv. Michala slúžiaceho do 19. storočia či kostnice, ktorá zanikla okolo roku 1360 a v roku 2008 v nej objavili pozostatky tisícov Trnavčanov.

V súčasnosti je jednou z turistických atrakcií Trnavy. Archeológovia objavili aj oplotenie bývalého cintorína.

Prečítajte si tiež

Odobrené odborníkmi

Pred dvoma rokmi sa zrútilo pôvodné murované oplotenie susediaceho starého arcibiskupstva. Prvotný zámer počítal s posunutím chodníka vedúceho naprieč k najväčšiemu trnavskému sídlisku za hradbami a tiež k mestskej poliklinike. Mal byť čiastočne umiestnený „za plotom“ na pozemku arcibiskupstva, k dohode nakoniec nedošlo. Podľa Majtánovej nové oplotenie z kovu a bez spodného múrika umožňuje priehľad a prezentáciu archeologických nálezov aj za ním. Jeho návrh bol odkonzultovaný s mestom aj Krajským pamiatkovým úradom Trnava.

Majú stavebné povolenia

„Na projekt archeoparku máme k dispozícii stavebné povolenia – na spevnené plochy z 30. 8. 2022 a na ostatné stavebné objekty z 23. 6. 2022. Zahŕňa kompletné riešenie priestoru za bazilikou po hradby a Michalskú uličku, aj priestor medzi bazilikou a bývalým arcibiskupským úradom,“ uvádza mesto.

Ide o úpravu bývalého cintorína s vymedzením jeho hraníc v dlažbe, obnovu románskeho karnera, ktorý uzavrú betónovou doskou a pre návštevníkov sprístupnia schodiskom. Počíta sa aj s prezentáciou zaniknutého kostola sv. Michala s neskoršími prístavbami, novými pešími komunikáciami a sadovými úpravami. Predpokladané rozpočtové náklady vyčíslené v roku 2019 sú 1,115 milióna eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM