Na pešej zóne pribudla atraktívna novinka: Posedieť si môžeme na mestskom znaku!

Zaujímavá novinka. Na trnavskom mestskom znaku – šesťspicovom kolese - sa dá najnovšie v našom meste sedieť, ležať alebo si z neho čítať.

Takýto mestský znak s priemerom päť a pol metra osadili pred radnicou na pešej zóne a má vlastnosť, že sa v krátkej chvíli môže zmeniť na malý amfiteáter s kapacitou sedemdesiat ľudí. Takto spĺňa požiadavku na sedenie počas koncertných a divadelných vystúpení, ktoré sa v Trnave počas leta konajú v centre každý deň.

Na výrobu zvolili fundermax

„Myšlienkou sme sa zaoberali už dlhší čas. V spolupráci so scénografkami Naďou Salbotovou a Barborou Rajčanovou a pri realizácii aj s jej manželom Milošom Rajčanom sme sa dopracovali až k výslednej podobe. Chceli sme, aby to bolo rozkladateľné, ľahké a chceli sme byť aj originálni,“ povedal vedúci odboru kultúry na trnavskej radnici a autor myšlienky Peter Cagala. Na výrobu zvolili fundermax, čo sú vysokotlakový dekoratívny laminát.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Okrem praktickej stránky má tento mestský znak aj pridanú hodnotu – dáva príležitosť dozvedieť sa čo-to o významných trnavských rodákoch a autoritách, ktoré sa zapísali do histórie mesta.

18 osobností

„Na obvod a jednotlivé ramená sme umiestnili podobizeň a krátky popis 18 osobností. Je tam napríklad Belo IV., ktorý Trnavu ako prvé mesto na území Slovenska povýšil v roku 1238 na slobodné kráľovské, učenec Ján Sambucus, národovec Anton Bernolák, ktorý chcel trnavské nárečie ustanoviť za spisovný slovenský jazyk, tiež skladateľ Mikuláš Schneider-Trnavský. Z novších dejín napríklad futbalový tréner Anton Malatinský, speváčka Eva Kostolányiová, kňaz a maliar Teodor Tekel a sochár Ján Koniarek,“ dodal Cagala.

Kolesové dočasné sedenie inštalovali v závere uplynulého týždňa. Na pešej zóne sa bude nachádzať do jesene.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: TASR

Odporúčame