Správy

Na Záhorí myslia aj na bociany: Elektrikári im vylepšili hniezda, FOTO

Obe hniezda mali bociany postavené priamo na drôtoch elektrického vedenia, čo by mohlo skončiť fatálne. Elektrikári a ochranári im však obydlia vylepšili.

Ilustračný obrázok k článku Na Záhorí myslia aj na bociany: Elektrikári im vylepšili hniezda, FOTO
11
Galéria

Niektoré lokality na Slovensku už hlásia návrat bocianov zo zimovísk. Hniezda mal tento sťahovaný vták postavené aj v obci Prievaly a v meste Gbely, časť Adamov. Neboli však bezpečné.

„Staré hniezda boli v oboch prípadoch postavené priamo na drôtoch elektrického vedenia, čo môže v prípade premočenia hniezda počas daždivých dní viesť ku skratom, čo spôsobuje vyhorenie hniezda a v častých prípadoch i úhyn mláďat či dospelých jedincov,“ priblížili ochranári, ktorí o aktivite informovali na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež

Dostali nadstavbu

Ochranári z CHKO Záhorie v spolupráci s pracovníkmi Západoslovenskej distribučnej sa preto rozhodli, že tieto hniezda vylepšia. Na oboch miestach osadili tzv. hniezdne podložky.

Zložili staré hniezda a nahradili ich nadstavbou v podobe umelej hniezdnej podložky.

„Takéto úpravy je nevyhnutné vykonať ešte pred príletom bocianov zo zimoviska, keďže bocian biely je typický sťahovavý vták. Počas zimného obdobia je v našich podmienkach potravy nedostatok, a preto bociany migrujú na veľké vzdialenosti, kde nachádzajú potravu. Podložku i práce zabezpečila spoločnosť Západoslovenská distribučná a.s.,“ dodáva správa CHKO Záhorie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Na Záhorí myslia aj na bociany: Vrátia sa do bezpečnejších hniezd, FOTO
11
Galéria

V piatok 10.3 boli osadené dve hniezdne podložky pre bociana bieleho v obci Prievaly a meste Gbely, časť Adamov. Celková...

Posted by Správa CHKO Záhorie on Monday, March 13, 2023
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM