Kultúra

Noc divadiel v znamení Nežnej: V Trnave odštartuje podávaním revolučného guláša

Noc divadiel už po desiaty raz otvorí brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na celom Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Noc divadiel v znamení Nežnej: V Trnave odštartuje podávaním revolučného guláša
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Predstavenia, stretnutia s hercami či iné netradičné zážitky ponúkne v sobotu 16. novembra. „Je to veľká udalosť, takáto každoročná schopnosť slovenského divadla spolu vytvoriť divadelný zážitok pre svojich divákov,“ uviedla v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu, ktorý celoslovenské podujatie koordinuje.

Revolučný guláš i čaj s rumom

Program, ktorý sa nesie v znamení Nežnej revolúcie a jej aktuálneho odkazu, sa bude odohrávať v 27 mestách a viac ako 50 divadlách.

Divadlo Jána Palárika v Trnave postavilo program k 30. výročiu Nežnej revolúcie na projekte určenom pre stredoškolákov Nemá trieda v réžii Adriany Totíkovej. Predstavenie zábavnou, interaktívnou formou približuje udalosti z roku 1989.

Ako ďalej informovala dramaturgička Lucia Mihálová, program odštartuje o 15.00 h podávaním revolučného guláša a čaju s rumom, ktorý pripravia herci na dvore divadla.

„Kto donesie nepotrebný kľúč, bude mať porciu guláša zadarmo. Kľúčiky budeme zbierať a vytvárať z nich malú nástenku ako symboly Nežnej revolúcie,“ povedala pre TASR Mihálová s tým, že pre divákov budú pripravené aj „revolučné escape roomy“ (únikové miestnosti), v ktorých si zahrajú ako disidenti zatvorení v miestnosti hru.

Budú musieť vyriešiť viacero úloh zameraných na tému socializmu aj odhaliť tajného agenta. Podujatie štartuje každú pol hodinu od 16.00 h, určené je pre skupinky po desať ľudí.

Bohatý sprievodný program

O 19.00 h sa uskutoční nahrávanie rozhlasovej hry, adaptácie komiksu Michala Hvoreckého Čierna oslava. Následne divadlo uvedie dve predstavenia Nemá trieda a program vyvrcholí „strašidelnou“ prehliadkou divadelných zákutí.

Podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu, okrem profesionálnych umelcov sa do neho zapájajú aj ochotnícke súbory, ponúkne okrem divadla rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy. Kompletný program je dostupný na www.nocdivadiel.sk.

Foto: Ilustračné

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

Pozrite si aj fotografie z inscenácie Nemá trieda, ktorá prostredníctvom príbehu mladého študenta vyhodeného zo školy pre svoje disidentské názory pripomína študentom udalosti spred 30 rokov. Žiaci tak priamo v škole spoznávajú realitu časov, ktoré nezažili.

Inscenácia Nemá trieda pripomína študentom udalosti spred 30 rokov
4
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie