Júlia Vargová Kultúra Rôzne

November ´89 v trnavských kinách: Tieto filmy fičali počas Nežnej revolúcie

Ľudia sa zabávali aj v revolučných časoch a kiná, tak ako dnes, boli obľúbeným miestom na oddych od reálneho sveta. Nazreli sme do programu trnavských kín z Novembra 1989.

Ilustračný obrázok k článku November ´89 v trnavských kinách: Tieto filmy fičali počas Nežnej revolúcie
6
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

November 1989 bol v Kine Hviezda úspešný. Podľa výkazov z daného obdobia v danom mesiaci odohrali až 149 predstavení a kino navštívilo 26 243 divákov, čím splnili plán návštevnosti na 117 percent.

Najnavštevovanejším filmom bol Indiana Jones a Chrám skazy. V novembri si ho prišlo pozrieť približne 3 250 ľudí.

Pre veľký záujem premietanie opakovali, čo kinu prinieslo len na konkrétnom titule tržbu cez 47-tisíc korún československých (Kčs).

Vo svete malo v máji roku 1989 premiéru tretie pokračovanie Indiana Jonesa Posledná krížová výprava s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe. Trnavské kino však praskalo vo švíkoch kvôli predošlému filmu, Indiana Jones a Chrám skazy z roku 1984.

Druhý film zavádzal divákov do roku 1935. Indiana sa zaplietol s čínskym gangsterským bossomm a na plátne sa rozpútal boj o vzácnu sochu, diamant aj o život.

Aj vďaka tomuto filmu sa podarilo splniť celkový plán tržby kina na 143 percent, plánovaných 105-tisíc Kčs kino prevýšilo o približne 45-tisíc Kčs.

Priamo 17. novembra v Hviezde premietali premietali filmy Herečka, Oslia koža a Hooper. Herečku si prišlo pozrieť len 16 ľudí, ostatné filmy boli o čosi úspešnejšie.

V Modranke hrali, v Hrnčiarovciach maľovali

K Trnave patrili aj kiná priľahlých obcí, kino Lipa v Hrnčiarovciach a kino Stavbár v Modranke. Najväčšiu návštevnosť v kine Stavbár mal počas novembra 1989 film Čarovné dedičstvo. Prišlo si ho pozrieť 390 ľudí.

Zápletka rozprávky z koprodukcie Československa a Východného Nemecka z roku 1985 bola o kúzelnej čapici, ktorá svojmu majiteľovi splnila akékoľvek prianie. Plynulo z nej ponaučenie, že chamtivosť sa nevypláca.

Kino Lipa v Hrnčiarovciach z technických príčin nepremietalo. Ako sa píše vo výkaze predstavení, návštevnosti a vstupného, v novembri 1989 v ňom vymieňali sedadlá a maľovali.

Okrem spomenutých kín bolo populárne aj kino OKO (dnes sála UCM). Preslávilo sa najmä v 90. rokoch premietaním filmov Filmového klubu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

Pozrite si aj upútavku na film, ktorý bol počas Novembra ´89 hlavným lákadlom kina Hviezda v Trnave. Indiana Jones a Chrám skazy.

Zdroj: YouTube.com
November ´89 v trnavských kinách
6
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM