Správy

Nový trnavský HEŠTEG sa vráti na námestie: Tento rok bude INÝ na dotyk

Ako bude vyzerať nový trnavský hešteg, zistíme už túto nedeľu. Výtvarníci budú nápis dokončovať priamo na mieste.

Ilustračný obrázok k článku Nový trnavský HEŠTEG sa vráti na námestie: Tento rok bude INÝ na dotyk
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Samostatne stojaci nápis #Trnava (hešteg Trnava) sa vráti na svoje miesto. Predstavia ho v nedeľu 30. apríla o 13.00 hodine na Hlavnej ulici. Posledné hodiny dokončovania jednotlivých písmen heštegu budú môcť Trnavčania sledovať naživo.

Trnavský hešteg patrí k najnavštevo­vanejším objektom v centre mesta. Stal sa ním už pred ôsmimi rokmi, kedy bol na pešej zóne umiestnený prvý a odvtedy známe písmená pomaľovalo už viac ako štyridsať rôznych umelcov a výtvarníkov.

Prečítajte si tiež

Dostane nový rozmer

Ako informovala oblastná organizácia cestovného ruchu Regiónu Trnava, tento rok hešteg dostane nový rozmer a bude vyrezaný technikou linorytu, ktorú navrhol využiť jeho dlhoročný kurátor Ján Baláž.

„Táto technika prinesie možnosť dotykového vnímania umeleckého diela a okrem toho si každý môže odniesť kúsok heštegu domov pomocou techniky frotáže, teda prenášania reliéfnej štruktúry na papier,“ priblížil Ján Baláž.

Hudobný sprievod

Výtvarníkov budú môcť okoloidúci sledovať priamo pri práci. Súčasťou podujatia v centre mesta bude aj hudobný sprievod DJ-a a pop up bary.

Posledné úpravy heštegu budú umelci robiť priamo pred očami ľudí v nedeľu od 13.00 do 17.00 na Hlavnom námestí.

„Pre okoloidúcich, ale aj nadšencov umenia, ide o zaujímavý pohľad, ktorý väčšinou každého prinúti trochu spomaliť. Každý, kto sa pri umelcoch zastaví, si bude môcť vytvoriť svoju frotáž pomocou voskoviek, teda skopírovať kúsok heštegu na papier,“ hovorí Matej Juran z Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave.

Autori nápisu

Heštegom Trnava sa za posledných osem rokov inšpirovali v mnohých ďalších mestách a obciach a vytvorili svoje vlastné z rôznych materiálov. Ten trnavský # je ojedinelý v tom, že od začiatku sú súčasťou jeho tvorby aj renomovaní umelci, a tak sa jednotlivé písmená stávajú často cennými umeleckými dielami, ktoré by bolo možné vydražiť za niekoľko tisíc eur.

Autormi písmen heštegu #TRNAVA 2023 sú: Symbol # – Jozef Glaba, T – Sarah Camilla Pekarčíková, R – Lukáš Vozár, N – Marco Rapant, A – Marek Cina, V – Adam Šarvaic, A – Lenka Štefanková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM