Rôzne Správy

Obľúbená atrakcia Piešťan dostáva novú podobu: Kolonádový most začali opravovať

Piešťanská radnica začala nevyhnutnou rekonštrukciou Skleného mosta. Práce budú vykonávané postupne, pod dohľadom pamiatkarov.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbená atrakcia Piešťan dostáva novú podobu: Kolonádový most začali opravovať
6
Galéria
Zdroj: TASR

Do jesene budúceho roka bude obmedzená premávka na Kolonádovom moste v Piešťanoch. Radnica začala s jeho nevyhnutnou rekonštrukciou, ktorá si vyžiada náklad zhruba 1,8 milióna eur. Mesto získalo na opravu jednej z ikon kúpeľného mesta dotáciu 995 000 eur z ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom, na ostatné si vzalo úver.

Podľa slov prednostky Mestského úradu v Piešťanoch Denisy Bartošovej počíta sa s opravou nosnej konštrukcie, kovových častí, tiež okenných výplní, strechy, s výmenou osvetlenia a novou komunikáciou.

Harmonogram prác museli pripraviť tak, aby bola stála možnosť spojenia mestskej a kúpeľnej časti Piešťan práve cez tento most. Oprava sa bude podľa Bartošovej vykonávať súbežne s opravou spodnej mostovky susediaceho Krajinského mosta, ktorý spája pre automobilovú dopravu obe strany rieky Váh a je v správe Trnavského samosprávneho kra­ja.

Projekt pre opravu Kolonádového mosta pripravilo mesto už v roku 2011, nepodarilo sa mu však z fondov Európskej únie získať prostriedky. „Začiatok ľavej strany mosta, bližšie k mestu, bude po novom využívaný pre infocentrum, na pravej strane, pri kúpeľoch, by sme chceli dať priestor kreatívnym zoskupeniam na galerijné a prezentačné priestory,“ uviedla Bartošová.

Kolonádový most (tiež Sklený most) je národnou kultúrnou pamiatkou, patrí k vrcholu slovenskej funkcionalistickej architektúry.

Je najdlhším krytým mostom pre peších na Slovensku. Postavili ho podľa projektu architekta Emila Belluša v rokoch 1930 až 1933 na objednávku kúpeľov, počas druhej svetovej vojny bol značne poškodený, obnoviť sa ho podarilo až v roku 1956. Názov kolonádový vystihol jeho primárne spoločenskú funkciu, miesto stretávania a oddychu, korza pre kúpeľných hostí.

Pri vstupe na most je známa socha Barlolamača od Roberta Kühmayera. Akademický maliar Martin Benka vytvoril dva návrhy slovenských postáv, vyleptané do skla, umiestnené v strede promenády. Najnovšie na most pribudla socha Alexandra Wintera, ktorý stál pri zrode myšlienky tohto stavebného diela a zaslúžil sa o zlatý vek piešťanských kúpeľov.

Latinské nápisy na priečeliach Kolonádového mosta sú Najozdravujúcejšie piešťanské kúpele (oslavná báseň objaviteľa prameňov Adama Trajana z roku 1642) a Vstaň a choď (evanjelium podľa Matúša) a symbolizujú ozdravnú silu kúpeľov. Most je majetkom radnice.

Foto: ilustračné

Kolonádový most začali opravovať
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie