Kultúra

Od narodenia Jána Palárika ubehne 200 rokov: Divadlo si ho pripomenie inscenáciou

Premiéru inscenácie Palárik (a to jeho teátro) v réžii Jakuba Nvotu uvedie Divadlo Jána Palárika (DJP) v Trnave 9. decembra.

Ilustračný obrázok k článku Od narodenia Jána Palárika ubehne 200 rokov: Divadlo si ho pripomenie inscenáciou
Zdroj: Trnavský samosprávny kraj

Inscenácia vznikla pri príležitosti 200. výročia narodenia patróna trnavského divadla a predstaví Palárika ako človeka, ktorý sa napriek neúspechom nevzdával a neúnavne bojoval za zmierenie rozhádanej spoločnosti. Za divadlo o tom informovala Katarína Čučková.

Moment zmierenia

Palárik je známy najmä ako katolícky kňaz a dramatik. Režisér a súčasne aj autor scenára ho však predstavuje najmä ako človeka, ktorý neprestával veriť, že Slováci raz budú vyspelým európskym národom.

„Veľmi sa svojím osudom nelíšil od ostatných národovcov. Uňho je výnimočné, že si bytostne uvedomoval, aký dôležitý je moment zmierenia. Zmierenia národa so sebou samým, so svojou históriou, vierou, povahou. Nebojoval proti, ale vždy radšej za. A takýto boj znamená pochopenie, úctu k iným názorom, dokonca radosť z nich, znamená skutočné reformy a otvoreného ducha – preto to vlastne nevyzerá ako boj. Ale vyžaduje si to silu,“ povedal Nvota, ktorý v trnavskom divadle vyrástol popri rodičoch divadelníkoch, začínal pôsobiť ako študent a teraz sa po rokoch vrátil režírovať svoju divadelnú hru.

Inscenácia si vyberá z Palárikovho života obdobie, keď po roztržke musel opustiť slovenské územie a ako kaplána ho preložili do maďarskej Pešti. Napriek tomu, že išlo o trest, táto zmena mu priniesla nové možnosti, ako presadiť svoje myšlienky na zmierenie a podporu národa.

Prečítajte si tiež

Inšpiratívne príbehy

„Poznám mnoho súčasníkov, ktorých hodiny literatúry a dejepisu doslova zaštepili proti slovenskej klasike a téme národného obrodenia. Hoci je inscenácia venovaná Palárikovmu výročiu, neoficiálne by som ju chcela venovať práve tým, ktorí pri pojmoch ako národ, obrodenie, slovenská dráma automaticky vypínajú, lebo nečakajú, že za tým bude nasledovať čokoľvek zaujímavé. Inscenácia svedčí o tom, že v našej histórii boli ľudia aj odvážnejší, múdrejší a odhodlanejší ako my a ich príbehy môžu byť pre nás inšpiratívne,“ uviedla dramaturgička Lucia Mihálová.

V hlavnej úlohe Jána Palárika sa predstaví herec Michal Jánoš a v ďalších úlohách Braňo Mosný, Dana Droppová, Tomáš Vravník, Kristína Kilo a Matúš Beniak.

Pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika pripravil Divadelný ústav v spolupráci s DJP výstavu Múzy v chrámoch alebo Ján Palárik v premenách slovenskej profesionálnej réžie, ktorá bude prístupná od 10. decembra do 28. februára v priestoroch divadla pred každým predstavením. Autorkou výstavy je Zdenka Pašuthová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM