Tlačové správy

4 veci, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako začnete zatepľovať

Nemusíte sa stať špecialistom na zateplenie, ale mali by ste vedieť dosť, aby ste sa dokázali správne pýtať. Poradíme vám, ako postupovať.

Ilustračný obrázok k článku 4 veci, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako začnete zatepľovať
Zdroj: Dreamstime

1. Dajte svojmu projektu meno

Prvou otázkou, ktorú sa vás opýta každý stavbár alebo predajca stavebných materiálov, je, či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu. Je to dôležitá informácia, pretože k starším stavbám treba často pristupovať špecificky a majú viacero obmedzení. Ďalšou podstatnou vecou je, akú časť domu plánujete zatepľovať. Ide o fasádu, plochú či šikmú strechu, stropy či suterén alebo riešite aj výmenu okien a dverí? V prípade, že sa chystáte zatepľovať len jednu z týchto častí, je potrebné vedieť, v akom stave sú tie ostatné, pretože budú účinnosť tepelnej izolácie ovplyvňovať.

Zdroj: Dreamstime

2. Čo očakávate od zateplenia

Či už staviate alebo rekonštruujete, hlavným dôvodom zateplenia je pre vás určite energetická úspora. Mali by ste sa však zamyslieť, či vo vašej lokalite nie je dôležitá aj zvuková izolácia z exteriéru, prípadne či vo vašej rodine nie je alergik, ktorý ocení ekologické materiály, alebo chcete znížiť prehrievanie interiérov v horúčavách. Podľa toho môžete vyberať správnu tepelnú izoláciu.

Zdroj: Knauf Insulation

3. Spoznajte svoj dom

Druhým krokom je zistiť veľkosť plochy, ktorú treba zatepliť. Pri obvodových stenách sa dá plocha zmerať vcelku jednoducho, pri šikmých strechách sú potrebné aj jednoduché geometrické výpočty, ak si nie ste istí, zmerajte aspoň dĺžku, šírku a výšku strechy. S výpočtom vám môže poradiť aj skúsený odborník. Rozmery nemusia byť úplne presné, v každom prípade však počítajte s rezervou aspoň 20 %.

Ak si s týmito úlohami neviete rady, dlhoročný výrobca minerálnych izolácií na Slovensku vám poskytne bezplatné poradenstvo v novom koncepte Home by Knauf Insulation, v ktorom vás online osobný poradca prevedie celým procesom od výberu riešenia zateplenia, cez poradenstvo o detailoch až po dodanie riešenia na stavbu.

Zdroj: Dreamstime

4. Hrúbka tepelnej izolácie

Určite máte predstavu, akú hrúbku izolácie na vašu fasádu či strechu plánujete. Každý má náklady na zateplenie limitované podľa svojich možností, skúsený odborník vám však dokáže poradiť, do akej miery sa oplatí na hrúbke šetriť, a kedy by to už mohlo byť kontraproduktívne.

Výberom typu a hrúbky tepelnej izolácie však plánovanie zateplenia nekončí. Treba si uvedomiť, že k funkčnému zatepleniu je potrebných ešte niekoľko dôležitých komponentov, ktoré sa rozhodne neoplatí vyberať a kupovať náhodne. Spoľahlivý poradca vám vypočíta presné množstvo kotiev, lepidla, výstužných mriežok, fólií či tmelu a pomôže vám aj pri výbere vhodných komponentov, ktoré sú testované a odporúčané pre dané riešenie.

So všetkými otázkami sa príďte poradiť online s vašim osobným sprievodcom zatepľovaním pre rodinné domy Home by Knauf Insulation.

Zdroj: Knauf Insulation

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Knauf Insulation
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM