BTW Správy Samospráva

Hlohovec prijal masívne opatrenia, krízový štáb ich vyhodnotil. Budú stačiť?

V piatok 17. apríla sa zišiel mestský krízový štáb, aby vyhodnotil aktuálnu epidemiologickú situáciu v Hlohovci a stav plnenia prijatých opatrení. Hlavnými témami zasadnutia bol najmä monitoring situácie v Harmonii - Zariadení pre seniorov a lokalít, v ktorých žije miestna rómska komunita.

Ilustračný obrázok k článku Hlohovec prijal masívne opatrenia, krízový štáb ich vyhodnotil. Budú stačiť?
Foto: Peter Bestvina / Zdroj: Dnes24.sk

V súvislosti s témou šíriaceho sa koronavírusu na Slovensku a udalosťami zo zariadenia pre seniorov (ZpS) v Pezinku riaditeľka Harmonie – ZpS v Hlohovci Mária Točíková informovala, že nikto z klientov ani personálu v Hlohovci nevykazuje príznaky ochorenia.

Všetci zamestnanci boli na náklady mesta otestovaní na COVID-19 a ich výsledky sú negatívne.

Prijaté opatrenia

V zariadeniach na Hollého aj Podzámskej od začiatku šírenia vírusu prijali prísne preventívne opatrenia a dbajú na ich dodržiavanie. Vypracovali krízový plán a zriadili krízovú komisiu, ktorá sa stretáva dvakrát denne. „Pre klientov je v plnom rozsahu zabezpečená lekárska starostlivosť, priestory pravidelne dezinfikujú a požívajú aj germicídne žiariče. Sú pripravení na prípadnú karanténu zariadenia a majú zabezpečené hygienické a ochranné pomôcky, ktorých stav sa snažia priebežne dopĺňať na potrebné množstvo,“ priblížila Točíková.

Rómske komunity

Mesto Hlohovec prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov pravidelne monitoruje situáciu v lokalitách na uliciach Bernolákova, Školská a iné, kde žije miestna rómska komunita. Vedúca odboru spoločenských služieb Ľubomíra Bečarovičová informovala: „S obyvateľmi týchto lokalít sme v pravidelnom kontakte. Žiadny z nich nemá príznaky ochorenia COVID-19."

Pre všetkých členov komunity boli zabezpečené ochranné látkové rúška, ktoré mestu darovalo Centrum Koburgovo n.o. z Trnavy.

Obyvatelia uvedených lokalít dostali usmernenie a aj informačné letáky v slovenskom aj rómskom jazyku so všetkými dôležitými informáciami a potrebnými kontaktmi.

Ľudia bez domova

Rúška boli rozdané aj ľuďom bez domova, ktorých počet terénnym sociálnym pracovníkom pomohla v predchádzajúcich dňoch zmapovať Mestská polícia Hlohovec. „Na území mesta je dvadsať ľudí bez strechy nad hlavou. Hliadky mestskej polície zároveň v uliciach, ale aj na hrádzi, kontrolujú povinnosť nosenia rúšok a tiež všetky areály škôl, detských ihrísk a stánkov kultúry, ktoré boli z preventívnych dôvodoch zatvorené,“ dodala Bečarovičová.

Prijaté opatrenia mesta Hlohovec a mestského úradu krízový štáb vyhodnotil ako účinné.

Okrem zabezpečenia ochranných a hygienických opatrení, úrad zabezpečil dezinfekciu priestorov úradu, klientskeho centra a obradnej siene. V najbližších dňoch spoločnosť FCC Hlohovec zabezpečí dezinfekciu dotykových plôch (veká) kontajnerov na sídliskách.

Bez plošnej dezinfekcie

Plošnú dezinfekciu verejných priestorov mesto robiť neplánuje, zdieľa pritom názor Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave aj Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré ju nepovažujú za dlhodobo účinnú a teda ani za efektívnu.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM