BTW Správy Samospráva

Hlohovec sa pripravuje na globálnu krízu. Takto sa nás to dotkne!

Klimatická zmena čoraz výraznejšie zasahuje celý svet. Hlohovská radnica začala pracovať na tom, aby v budúcnosti čo najviac zmiernila jej dopady na naše mesto.

Ilustračný obrázok k článku Hlohovec sa pripravuje na globálnu krízu. Takto sa nás to dotkne!
Zdroj: Mesto Hlohovec

Prvým krokom je vypracovať štúdiu, na základe ktorej sa budú uskutočňovať konkrétne zmeny. Práve prebiehajú práce na projekte s názvom Stratégia adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy na území mesta Hlohovec, informovala o tom hovorkyňa Zuzana Hrinková Siebenstichová.

Sme pripravení?

„Klimatická štúdia zhodnotí pripravenosť nášho mesta na už prebiehajúce klimatické zmeny, odhalí slabé miesta a riziká a navrhne kroky a adaptačné opatrenia k zlepšeniu klimatických podmienok u nás,“ objasnila.

Na projekte spolupracuje Hlohovec s Karpatským rozvojovým inštitútom a Slovenským hydrometeorolo­gickým ústavom. Pracovníci z týchto inštitúcií spoločne počas minulého týždňa uskutočnili terénne merania teploty a vlhkosti vzduchu na vybraných lokalitách v meste.

Aktuálne práce

Podľa hovorkyne bolo účelom meraní zmapovať výskyt a intenzitu tzv. mestského ostrova tepla a vplyvu prírodných podmienok na teplotu vzduchu. „Boli zvolené lokality v centre mesta, v sídliskových zónach, v parkoch, zónach so zástavbou rodinných domov, taktiež v blízkosti rieky Váh, či na priľahlých svahoch na okrajoch mesta,“ uviedla.

Boli osadené dve meteostanice, ktoré budú počas leta monitorovať teplotu a vlhkosť vzduchu v meste.

Vzhľadom na veľkosť mesta neboli preukázané veľké rozdiely teploty vzduchu, rozoznávame však lokálne chladnejšie lokality ako Zámocká záhrada a teplejšie lokality ako je Námestie sv. Michala. Meteorológovia namerané údaje spracujú a následne vyhodnotia.

Kedy spoznáme výsledky?

Cieľom prvej časti projektu, je zistiť ako na tom Hlohovec aktuálne je z pohľadu klímy. „Táto analytická časť, kedy prebieha zber a vyhodnocovanie dát, by mala byť ukončená koncom októbra a meteorológovia potom predstavia jej výsledky verejne,“ povedala pre Dnes24 hovorkyňa.

Výsledkom bude séria rôznych opatrení na zlepšenie klimatickej situácie v Hlohovci.

Tieto riešenia budú navrhnuté na základe výsledkov analýz a verejne prezentované počas nasledujúcej jari. Napokon z návrhov mesto vyberie tie, ktoré bude realizovať.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM