BTW Rôzne

Koronavírus: Chránená dielňa začala šiť rúška a nerobí z toho biznis!, ROZHOVOR

Kým špekulanti situáciu zneužívajú, majiteľka dielne aj v kríze vidí nádej. Ľudia si podľa nej viac uvedomujú skutočné hodnoty a sú k sebe slušnejší.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Chránená dielňa začala šiť rúška a nerobí z toho biznis!, ROZHOVOR
Zdroj: Dnes24.sk

Chránená dielňa Evenit, ktorá vyrába predovšetkým bytový textil, sa rýchlo preorientovala na to, čo je v týchto dňoch tak potrebné – výrobu ochranných rúšok.

Rúška dodávajú za cenu, na ktorej je vidieť, že sa na krízovej situácii nesnažia zarobiť ako mnoho špekulantov. Majiteľka dielne, Mária Hirnerová, si naopak vyčíta, že ich pre náklady nedokáže dodávať lacnejšie. Naopak, vlastnými rukami prispieva k tomu, aby ich dokázali vyrobiť čo najviac. Napriek tomu, že sama sa nášmu tvrdeniu bráni, my ju radíme medzi aktívnych hrdinov týchto dní. Preto sme ju vyspovedali o aktuálnej situácii.

Ako prišlo k rozhodnutiu venovať sa šitiu rúšok?

Na situáciu vyplývajúcu z karanténnych opatrení sme sa pripravovali vopred , ale iba tak, že sme zrušili doskladňovanie zásob na predajňu. Asi 3 týždne sme boli už v núdzovom režime. Šiť rúška mi nenapadlo, pretože je to časovo náročné a naše materiály som považovala za nepostačujúce.

Posledné dni som prežívala v panike z toho, že budem musieť prepustiť dievčatá. Zmenilo sa to v piatok. Nastal zvláštny čas, kedy som sa stíšila. Napadlo mi, že vlastne máme materiál, ktorý je na rúška ideálny. Je odolný na vyváranie, je certifikovaný a dodáva sa do nemocníc či hospicov.

Napadlo mi vkladať túto textíliu do bavlnených rúšok ako vnútornú vložku. Nestretla som sa s niečím takým a nevedela som, či o to bude záujem.

Záujem asi bol, však?

Ušila som prvú vzorku, zverejnila na FB a do hodiny sme mali nazbieraných tridsať objednávok. Ušitý bol len ten jeden kus.

Aký je záujem teraz?

Obrovský, aktuálne evidujeme objednávky na viac ako 3000 kusov a dopyt narastá. Dodanie za šesť a viac dní záujemcovia akceptujú.

V akých podmienkach ich šijete?

Momentálne šijeme v preventívnej karanténe doma.

Koľko rúšok stíhate ušiť denne?

V nedeľu sme ušili prvých 200 kusov, na druhý deň to bolo 300 a v utorok ďalších 400 kusov. Chceli by sme denne ušiť a dodať 500 rúšok.

Ako je ich možné u vás objednať?

Jedine cez eshop. A už sa dajú len obyčajné bavlnené, nakoľko časový sklz nám nedovolí šiť s otvormi a zdržiavať sa vkladaním ďalšieho materiálu. Po vyše 600 kusoch sme stopli objednávky na ne.

Máte nejaké obmedzenie počtu rúšok, ktoré je možné objednať?

Zatiaľ som to neobmedzovala. No nedovolím nakupovať rúška na ďalší predaj, v tomto viem rozlišovať objednávky. Veľký záujem prejavili podniky, ktoré nemôžu zastaviť výrobu a nemajú ochranu pre zamestnancov.

Každého zákazníka sa snažím motivovať, aby si jeden – dva kusy ušili doma. Aj obyčajná ihla a niť stačí. Bavlnená látka, bavlnený obrus a kto nemá ihlu a niť, tak kľudne aj spinkovačku.

Je niečo, čím by vám s výrobou rúšok mohli ľudia pomôcť?

Mali sme problém s nedostatkom gumy, výzva na jej doplnenie sa našťastie ujala. Materiálu máme zatiaľ dosť.

Ako zvládate krízovú situáciu? Prežijete?

Momentálne je predajňa zatvorená, zastavili sme akékoľvek ďalšie objednávky na tovar ktorý teraz nikto nepotrebuje. Keďže nepredávame potraviny alebo drogériu, je to pochopiteľné. Čiže reálne nám hrozilo prepúšťanie, lebo ako malý podnikateľ mám rezervu na réžiu a mzdy iba na dva mesiace vopred.

Pomôže vám výroba rúšok?

Šitie rúšok nás nezachráni úplne, ale je to psychická pomoc, keď sa môžeme sústrediť na prácu a neriešiť pribúdajúce počty nakazených koronavírusom.

Vidíte svetlo na konci tunela?

Pre nás bude rozhodujúce obdobie, keď sa znovu otvoria dvere predajne a ľudia si budú môcť znovu urobiť radosť nákupom peknej veci. Verím, že každý ktorému sme pomohli už teraz rýchlou dodávkou, si na nás spomenie a príde nakúpiť znovu.

Paradoxne, vnímam prerod spoločnosti. Zrazu nikomu nevadí náš nemoderný eshop, nikto sa nesťažuje, že sme pomalé, alebo neschopné. Často si neuvedomujú, že sme chránená dielňa a teda u nás pracujú dievčatá s rôznym zdravotným postihnutím… Teraz všetci poprosia a poďakujú.

Hodnoty, ako napr. usilovanie sa o zdravie, ktoré sme si vo firme nastavili úplne prirodzene, sú v čase tejto krízy už ľahšie pochopiteľné.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM