Erik Bojničan Rôzne

Mliečny bar a ďalšie... 3 legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Hlohovci

Niektorí Hlohovčania si dodnes dávajú zraz pri Rybe, hoci históriu starého obchodíka už dávno prepísala iná prevádzka. Predajne boli nielen centrom nákupov, ale i sociálnych kontaktov. Spomínate si na hlohovecké obchody z čias kosáku a kladiva?

Ilustračný obrázok k článku Mliečny bar a ďalšie... 3 legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Hlohovci
Zdroj: TASR

Dnes sa už obchody v centre Hlohovca menia tak rýchlo, že ani nestihneme postrehnúť, aký sa tam zrovna nachádza. Kedysi však prevádzky boli na jednom mieste roky a tak sa stávali nielen obľúbenými miestami na nákupy, ale aj orientačnými bodmi stretnutí. Niektoré obchody si tí skôr narodení pamätajú dodnes a ich názvy sa uchovali, aj keď predajne sú už dávnou minulosťou.

Ryba

Vôňa z tejto predajne zostala v pamäti mnohým Hlohovčanom dodnes. Rybací šalát, treska v majonéze, čerstvé rožky. Návšteva Ryby bola hotovou spoločenskou udalosťou. Pri raňajkách na stojáka sa tu bežne diskutovalo o práci či o živote. Šlo o akési rýchle občerstvenie socialistických čias, hoci podstatne menej rýchle. Ako mnohí spomínajú, doba nebola taká uponáhľaná a na rozhovor pri čerstvom šaláte sa čas vždy našiel.

Partiová obuv

Topánky treba, aj keď je hlboko do vačku, o tom niet pochýb. Najlepší výber topánok bol síce vo veľkej obuvi na Námestí sv. Michala, no pre tých, ktorí chceli dobrú obuv o čosi lacnejšiu bolo to správne miesto Partiová obuv. Na rohu ulíc Pribinová a SNP sídliaca „Partiovka, ako sa ľudovo zvykla nazývať ponúkala široký sortiment za rozumné ceny. Nové topánky, ktoré mali určitú chybu krásy od výroby, alebo sa nepredávali veľmi dobre boli presunuté do obchodov s partiovou obuvou, medzi ktoré patrila aj tá hlohovecká. Kto mal šťastie mohol kúpiť zimné čižmy aj za 10 korún, čím bola škoda pohrdnúť.

Mliečny bar

Jeden z mála obchodov, ktorý dokázal prežiť do dnešných čias aj keď doba už je podstatne iná. Podobne ako v Rybe ste si mohli pochutiť na rôznych šalátoch a iných dobrotách, však sortiment bol rôznorodejší. Na svoje si prišli aj tí, ktorí svojim chuťovým pohárikom radi dopriali sladkosti. Ako mnohí Hlohovčania spomínajú, obľúbená dobrota Vtáčie mlieko stála kedysi 1 korunu. Keď ste napríklad svoju vyvolenú počas minulého režimu chceli zobrať niekam na rande, hlohovecký „Mliečak“ bol vždy istota.

A čo vy? Pamätáte si tieto predajne, alebo si okrem nich spomínate aj na nejaké iné, ktoré sa vám viažu s krásnymi udalosťami, priateľmi z mladosti, či veselými historkami? Podeľte sa o ne s našimi čitateľmi. Budeme veľmi radi, ak ku svojim spomienkam pripojíte aj fotografie. Svoje príbehy, fotografie, či spomienky nám môžete poslať na mailovú adresu: hlohovec@global24.sk

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM