Správy

Na Slovensko udrelo EXTRÉMNE teplo: Záchranári ratovali ľudí aj v Trnavskom kraji

Takmer celé územie Slovenska zasiahli vysoké tepoty. Záchranári sú v pohotovosti. Kolapsov z tepla pribúda.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensko udrelo EXTRÉMNE teplo: Záchranári ratovali ľudí aj v Trnavskom kraji
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Zdravotnícki záchranári pomáhali v stredu (20. 7.) pri 108 kolapsoch z tepla. Najviac prípadov bolo v Banskobystrickom kraji, kde zaznamenali 19 prípadov, z toho išlo o 13 žien a šesť mužov. Uviedla to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Pomáhali aj v našom kraji

Nasledujú Žilinský kraj so 17 prípadmi, Trenčiansky kraj so 16, Prešovský a Bratislavský kraj, kde ich bolo zhodne po 13.

Po desať prípadov hlásili zhodne v Trnavskom, Nitrianskom a Košickom kraji.

Medzi ošetrenými bolo 36 mužov, 70 žien a dve deti. Z celkového počtu 108 ošetrených pacientov bolo 58 transportovaných do nemocnice. „Najmladším ošetreným pacientom bolo 3-ročné dieťa v Žilinskom kraji,“ uviedla Krčová. Ako doplnila, najstaršou ošetrenou bola 94-ročná žena v Košickom kraji.

Prečítajte si tiež

Kolaps z tepla vzniká podľa Krčovej pri prehriatí organizmu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi. Môže sa pridať nevoľnosť až zvracanie, a tiež krátkodobá porucha vedomia.

„Extrémne teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici. Platí, že počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite a slnku, dodržiavať pitný režim a pri športe v exteriéri by sme nemali preceňovať sily a podceňovať počasie,“ upozorňuje Krčová.

Čo robiť?

K základnej prvej pomoci pri kolapse patrí podľa hovorkyne preniesť pacienta do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa, a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. „Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch,“ priblížila. Ak sa stav nezlepšuje alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, odporúča kontaktovať linku 155.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM