Erik Bojničan Rôzne

O tomto ste vedeli? 10 naj zaujímavostí o zámku v Hlohovci

Je bezpochyby jednou z top dominánt Hlohovca. Domáci Hlohovčania náš zámok dobre poznajú. Ale viete aj o týchto zaujímavostiach?

Ilustračný obrázok k článku O tomto ste vedeli? 10 naj zaujímavostí o zámku v Hlohovci
Zdroj: FlyVideo.sk

Na zámku v Hlohovci je v ostatnom čase vidieť čulý ruch. Obnovy sa dočkali renesančné miestnosti, strecha aj mnoho iného. Viacerí Hlohovčania získavajú k dominante mesta, ktorá dlho chátrala, opäť pozitívny vzťah. Teraz vám tento kaštieľ však priblížime celkom inak. Vybrali sme 10 naj zaujímavostí – mix z histórie, ale aj súčasného diania. O ktorých ste vedeli a ktoré fakty počujete po prvýkrát?

1 ) Na mieste súčasného zámku stál pôvodný stredoveký hrad postavený v 11. storočí. Prvýkrát sa spomína v Zoborskej listine z roku 1113. Bol údajne postavený na mieste pôvodného slovanského hradiska vybudovaného ešte pred príchodom starých Maďarov. Strategicky dôležitý strážny hrad bol v 12.-13. storočí sídlom hradného županstva.

2 ) Hrad v Hlohovci vystriedal viacero pánov. Od roku 1275 patril Abovcom, neskôr Matúšovi Čákovi, rodu Ujlakyovcov, v 15. storočí sa stal sídlom Husitov, 1524–1636 bol v rukách Thurzovcov. Od 1720 patril Erdődyovcom.

3 ) Z dôvodu častých vojen a strategickej polohy hradu sa na ňom vystriedalo množstvo vojenských posádok. Okrem už spomínaných Husitov sa na krátky čas na zámku usídlili aj Turci, ktorí ho opevnili a slúži im v rokoch 1663 – 1668 ako pohraničná pevnosť. Na konci 2. svetovej vojny bola na zámku zriadená nemocnica pre sovietskych vojakov. Po ich odchode sídlila v priestoroch zámku aj posádka česko-slovenskej armády.

Prečítajte si: Hostil cisára i problémovu mládež: Hlohovský zámok sa stal strašiakom mesta, pomaly ale mení svoju tvár

4 ) S vlastníctvom zámku Erdődyovcami sa spája prestavba pôvodného hradu na barokový kaštieľ. Erdődyovci prispôsobili novému pôdorysovému riešeniu staršie budovy, konštrukcie aj systém klenieb. Prestavbou vznikol dvojposchodový štvorkrídlový objekt okolo nepravidelného nádvoria ako ho poznáme aj dnes.

5 ) Kaplnka na zámku bola kedysi pútnickým miestom. Takzvané Zámocké púte sa sem konávali na sviatok Nanebovzatia Panny Márie – 15. augusta. V kaplnke zámku sa nachádzala aj stredná časť oltára, neskorogotický reliéf Narodenia spred roku 1490, ktorý sa dnes sa nachádza v expozícii stredovekého umenia Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku.

Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

6 ) Na hlohoveckom zámku sa kedysi nachádzali viaceré hodnotné zbierky. Najznámejšími sú zlaté sane z 18. storočia, na ktorých sa údajne vozila aj cisárovná Mária Terézia. Dnes sú súčasťou zbierok Slovenského národného múzea – Múzea Červený Kameň v Častej. Významnými boli napríklad aj trónny záves kráľa Mateja Korvína z 15. storočia, gobelín Smrť Decia Musa zo 17. storočia či obrazová galéria. Niektoré obrazy možno dnes vidieť vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci.

7 ) Hlohovecký zámok v časoch svojej najväčšej slávy nemal núdzu o vplyvných hostí. Medzi tie najvýznamnejších patrí bezpochyby uhorský a český kráľ, rakúsky arcivojvoda, posledný rímskonemecký cisár a rakúsky cisár (od 1804) František I., ktorý na zámok zavítal pri príležitosti otvorenia Empríového divadla. V roku 1891 do Hlohovca zavítal aj cisár Františka Jozefa I., ktorý na hlohovskom zámku pobudol v septembri 1891 pri príležitosti veľkých vojenských manévrov.

Otestujte sa: Ukážte, akí ste lokálpatrioti a koľko toho viete o známej Hlohoveckej dominante (kvíz)

8 ) Výchovný ústav pre mládež, ktorý sídlil na zámku v Hlohovci od päťdesiatych do deväťdesiatych rokov minulého storočia a v súčasnosti sa nachádza v blízkom areáli je najstarším na Slovensku. Pôvodne vznikol začiatkom 20. storočia v Košiciach ako Kráľovská polepšovňa. Po svojom vzniku bol viackrát premiestnený do rôznych miest, napokon sa usídlil v Hlohovci, kde je do dnešných dní.

9 ) O hlohovecký zámok prejavilo v minulosti záujem viacero záujemcov. Začiatkom minulého desaťročia prejavilo záujem Aristokratické združenie Slovenska, s ktorými nakoniec mesto vypovedalo zmluvu. Ďalšie rokovania prebehli aj s francúzskymi hoteliermi, ktorí v Hlohovci videli možnosť malých Versailles. Minulý rok sa stal v Hlohovci horúcou témou zámer investora vybudovať na zámku luxusný hotel.

10 ) Legendy o únikových tuneloch zo zámku pozná azda každý Hlohovčan. Zaujímavosťou je predpoklad, že sú v skutočnosti pravdivé. Vďaka georadarovému prieskumu sú v Zámockej záhrade sú skutočne potvrdené zistenia lokálnych dutín v zhruba štvormetrovej hĺbke. Tie mali viesť od bataliónu smerom ku skleníkom po hrane svahu.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

Zamerané na zámok v Hlohovci: Fakty, ktoré možno o ňom ani ešte nepoznáte
6
Galéria
Zdroj: FlyVideo.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM