Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Spomínate si na hlohovecký minizámok v areáli SAD? Nadšenci stavajú jeho repliku

Hlohovský minizámok, ktorý stával desaťročia za plotom SAD v Hlohovci a padol za obeť pri výstavbe supermarketu sa dočká obnovy. Nadšenci stavajú jeho repliku.

Ilustračný obrázok k článku Spomínate si na hlohovecký minizámok v areáli SAD? Nadšenci stavajú jeho repliku
12
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Spomínate si na minizámok, ktorý stál za plotom SAD? Ako deti okolo neho chodievali dnešní štyridsiatnici cestou od návštevy lekára na poliklinike, pristavovali sa pri ňom rodiny cestou na prechádzku do zámockej záhrady, desaťročia skrášľoval okolie a neodmysliteľne patril k nášmu mestu.

Aj keď minizámok odolával zubu času, nedokázal odolať zásahu človeka a padol za obeť pri búracích prácach predchádzajúcich vybudovaniu supermarketu.

Tým sa však príbeh zámočku nekončí. Skupina nadšencov, ktorá nechcela len nostalgicky spomínať, sa dnes pustila do stavby nového zámku, ktorý, aj keď možno nebude úplne vernou kópiou toho pôvodného, bude ho v mnohom pripomínať.

Ako vznikla myšlienka postaviť nový minizámok, akým spôsobom sa bude realizovať, aj to, kde bude po vyhotovení stáť, sme sa spýtali autora nápadu Ľuba Gregora a autora architektonického návrhu Blažeja Mikloviča.

Ako sa zrodila myšlienka vybudovať nový minizámok tak povediac od nuly?

Ľubo: Náhodou som za dozvedel čo sa stalo s originálnym zámočkom, myslím že to bolo cez hlohovskú fejsbukovú skupinu Fraštačani. Dosť som bol sklamaný nielen z toho, že bol zničený, ale aj z reakcií ľudí v diskusii pod tou informáciou. Každý sa len vyventiloval a ponadával. Hovoril som si, veď keď také niečo mohlo vzniknúť pred šesťdesiatimi rokmi, prečo by sa to nedalo postaviť aj teraz? Rozprával som sa o tom s mojím kamarátom Blažejom, projektantom a konštrukčným dizajnérom, ktorý bol hneď myšlienke naklonený a okamžite sme založili stránku na facebooku Hlohovecký minizámok a pozvali do nej pár známych. Stránka je mimochodom otvorená všetkým fanúšikom.

Blažej: Akciu zámoček sme začali s Ľubom po tom, ako sme sa smutní rozprávali o chybe, akou bolo zbúranie toho pôvodného a o jeho význame pre nás. Zhodli sme sa, že treba zámoček oživiť, aby to mohli zažiť aj ďalšie deti a ich rodičia. Založili sme skupinu na sociálnej sieti, aby sme mohli lepšie koordinovať náš ďalší postup.

Ako vznikal architektonický návrh? Z akých zdrojov ste vychádzali, keďže sa z pôvodného zámočku nič nezachovalo?

Ľubo: Cez skupinu Fraštačani sme požiadali ľudí o fotografie zámočku, aby sme sa mali o čo oprieť. Od začiatku bol náš zámer pokúsiť sa vyrobiť repliku originálu a čo najviac sa mu priblížiť. Boli sme veľmi prekvapení a povzbudení reakciou ľudí. Je jasné, že ten zámoček sa zapísal do vedomia mnohých z nás Hlohovčanov. Blažej podľa fotografií a pomocou sofistikovaného softvéru vytvoril 3D model zámočku. Inak, vedeli ste, že na Google Maps v Streetview sa dá ešte stále náš zámoček vidieť ako bol pôvodne inštalovaný?

Blažej: Nejaké obrázky pôvodného zámku sa podarilo zohnať z internetu a nejaké poslali ľudia prostredníctvom skupiny. Keďže 3D modeling je bežná súčasť mojej práce, tak som to jednoducho z fotografií dokázal preniesť do počítača. Rozmery sú odhadnuté, ale viac menej by mali sedieť. Pomohli mi aj komentáre ľudí zo skupiny, ktorí si pamätali rôzne detaily, ktoré sa na fotografiách nenachádzali.

Bude nový zámoček vernou kópiou toho pôvodného?

Ľubo: Bohužiaľ, všetky fotografie zachytávajú zámoček iba zpredu, takže časť dizajnu si budeme musieť domyslieť.

Blažej: Zámoček určite nebude 100 percentá kópia, viac menej to bude napodobnenina, aj materiály použité pri jeho výrobe budú iné, keďže sú už iné možnosti ako pôvodne. Ale myslím, že najdôležitejšia je atmosféra, ktorú zámoček vytvorí, aby to ľudia mohli zažiť tak, ako sme to zažívali my.

Kto sa podieľa na realizácii projektu?

Ľubo: Realizácia tohto projektu si vyžaduje celý tím ľudí. Ďalšou kľúčovou postavou projektu sa stal Marián Ježík, ktorého som spoznal cez iné naše spoločné aktivity a ktorý vedel o našom projekte zo sociálnej siete. Vďaka Mariánovi sme sa posunuli ďalej z roviny teoretickej do praktickej, bol takým hnacím motorom – kúpili sme betón a pokúsili sa odliať zopár stien zámočku. Tu sme využili aj moderné technológie – Marián ovláda 3D dizajn a vytlačil profily okien pomocou 3D tlačiarne.

Ako ste zistili, aké má mať zámok rozmery a veľkosť?

Ľubo: Vyrobili sme papierovú maketu zámočku v mierke 1:1. Chceli sme si byť istí veľkosťou aj pomermi modelu. Zlom v našej snahe nastal, keď sme informovali o týchto ostatných aktivitách na facebooku a ozval sa nám pán Peter Dvoran, ktorý nám poslal fotky dvoch originálnych vezičiek, ktoré zachránil z ruín pôvodného zámku. Keď sme ich prirovnali k nášmu modelu, zistili sme, že naša mierka bola značne podhodnotená, zámoček bol ešte väčší, než sme si mysleli!

V akej fáze realizácie sa momentálne projekt nachádza?

Ľubo: Teraz najnovšie sa k nám pridal ďalší môj kamarát Roman Kúdela, ktorý má bohaté praktické skúsenosti s ručnou prácou, čo výborne dopĺňa náš tím. Sme vlastne vo fáze, kedy sme spokojní s rozmermi a konfiguráciou a na budúci týždeň máme v pláne odliať z betónu steny zámočku. Nasledovať budú plechové strechy, tu nám pomoc, materiálnu aj odbornú, prisľúbila Andrejka Bakešová. Vyrastali sme v jednom činžiaku a spolu s bratom Rasťom z firmy Kovoslužby Bakeš sú našej snahe veľmi naklonení. Tie striešky majú dosť netypický tvar a už z našej papierovaj makety vieme, že to bude chcieť trocha remeselníckeho kumštu dať ich dokopy. Posledná fáza bude výsadba zámockého kopca a tiež výzdoba zámočku. Aj tu už máme ponuku na pomoc so svetlami od jedného fanúšika na našej FB stránke. Chceli by sme tiež využiť moderné technológie – LED svetlá a ak sa bude dať, možno aj fotovoltaiku.

Kedy sa môžeme tešiť na inštaláciu zámočku a kde ho budú môcť Hlohovčania obdivovať?

Ľubo: Predpokladám, že na jar budúceho roka by sme mohli zámoček inštalovať. Konečné miesto nie je ešte rozhodnuté. Mal som pár rozhovorov s predstaviteľmi mesta na túto tému. Možností bude zrejme viac, chceli by sme, aby bol zámoček na vhodnom a samozrejme bezpečnom mieste. Myslím, že sa vyberie po dohode s mestom, prípadne súkromníkmi, niekoľko možných lokalít a vyhlásime verejné hlasovanie, nech sa do toho rozhodovania môže zapojiť čo najviac Hlohovčanov. Budeme tiež potrebovať pomoc so zháňaním podkladu na vybudovanie toho kopca, na ktorom bude zámoček umiestnený, aj tu by sme chceli zachovať ten vzhľad čo najvernejší k originálu.

Blažej: Rozmýšľame, kde to umiestniť, aby to bolo aj oplotené, resp. chránené pred vandalmi, a aj aby to bolo miesto, okolo ktorého chodí veľa detí. Dúfam, že mesto bude ústretové v prípade, že najlepšia lokalita bude v jeho správe.

Akým spôsobom je projekt financovaný?

Ľubo: Mohli sme si založiť občianske združenie, požiadať o dotácie, urobiť verejnú zbierku atď. Pre mňa osobne by to znamenalo ďalší čas strávený za počítačom tvorením a presúvaním dokumentov. Zatiaľ to financujeme sami a snažíme sa to držať na minimálnych výdavkoch. Ja toto vnímam ako komunitnú záležitosť, spája to celé generácie Hlohovčanov a chcem si tak trocha uctiť aj tú tradíciu robenia veci takpovediac na kolene. Z toho čo bolo po ruke, odpadové rúry a tak ďalej, vznikol krásny zámoček, ktorý obdivovali tisícky detí počas desiatok rokov. Podobne to chceme urobiť aj my.

Mimochodom tradícia robenia podobných zámočkov vraj bola v okolí v 50-tych rokoch silná ako mi spomínal pán Urminský z Vlastivedného múzea a bolo ich po meste aj okolitých dedinách viac. Tiež sa už nejakí rodáci zo zahraničia ponúkli, že finančne prispejú. Takže ak vyzbierame nejaké peniaze bude to iba formou súkromných donácií a v rámci našej komunity, s prirodzenou dôverou a bez nejakých papierovačiek. Samozrejme zoznam položiek aj celkovú cenu zverejníme a mená darcov budú navždy zvečnené vo vnútri zámočku. Na tomto projekte sa nikto nenabalí, to by bolo smiešne.

Čím konkrétne vás projekt obohacuje? Neľutujete, že ste sa na to dali?

Nie je nič krajšie, než keď vám pod rukami vznikne niečo konkrétne. My sa vlastne len vezieme na fantázii a šikovnosti našich predkov, keďže nič nové nerobíme len opakujeme čo tu už bolo – aj to je asi znakom našej doby. Pre mňa osobne je to však príležitosť, ako namiesto tvorenia virtuálnych vecí len pomocou klávesnice a myši môžem pracovať s materiálom a náradím. Zároveň mi to dá príležitosť vrátiť k životu časť môjho detstva, na ktorú spomínam rád a všetci, ktorí sme v tomto projekte zapojení budeme nesmierne šťastní, keď podobnú radosť vrátime aj našim kamarátom a známym a všetkým, ktorí si na ten minizámoček pamätajú. Dúfam, že sa nám to podarí a tá podpora, ktorú nám ľudia vyjadrujú, nás nielen veľmi teší, ale aj zaväzuje. Ďakujeme.

Spomínate si na hlohovecký minizámok v areáli SAD? Nadšenci stavajú jeho repliku
12
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM