BTW Kultúra Správy

TIP NA VÝLET: Hlohovský zámok a výstava japonského umenia SUISEKI

V Hlohovci môžete navštíviť znovuotvorený zrekonštruovaný Zámok s jeho záhradami, ako aj aktuálnu výstavu v zámockej galérii.

Ilustračný obrázok k článku TIP NA VÝLET: Hlohovský zámok a výstava japonského umenia SUISEKI
7
Galéria
Zdroj: Mesto Hlohovec

Už 15. ročník medzinárodnej výstavy Slovenskej asociácie SUISEKI si môžete prezrieť v priestoroch galérie na hlohovskom zámku denne do 19. júna.

Výstava SUISEKI

„Za japonským názvom sa skrývajú kamene, ktoré už po stáročia pôsobia na človeka svojím pokojom a otvárajú dvere fantázii. Energia v nich uložená Vás uchváti svojou silou. Pri pohľade na ne popustite uzdu obrazotvornosti“ pozývajú návštevníkov usporiadatelia.

SUISEKI je staré ázijské umenie vystavovania kameňov mimoriadnej krásy, ktoré vytvarovala len samotná príroda. Ich forma i povrch sa vytvorili pod vplyvom chemickej, vodnej, tepelnej či veternej erózie.

Zámok Hlohovec

Rovnako sa môžete nechať unášať honosnou krásou a bohatou históriou Zámku, ktorý nechal zo stredovekého hrad z 13. storočia prebudovať posledný šľachtický rod Erdődyovcov. Súčasťou rozsiahleho nádvoria je kaplnka zasvätená Panne Márií. A pri potulkách zámockým parkom zas objavíte jeho majestátnosť.

Zámok sa obracia na návštevníkov s prísľubom zážitkov plných romantiky dávnych časov.

„Snáď kdesi v diaľavách rozozvučíte ľúbostný príbeh Jozefa Erdődyho a jeho Alžbetky, ženy bez modrej krvi, ale horúceho srdca. Zachytíte i ozveny krokov cisára Františka I, ktorý navštívil Zámok v roku 1891. A v detských izbách džavot pobehujúcich detí a rozhádzaných postavičiek princov porážajúcich drakov. V loveckom salóne cvengot trofejí z poľovačiek, ktoré boli povestné po celom Uhorsku. V empírovej jedálni zacítite vôňu vyberaných jedál servírovaných na staro-viedenskom porceláne. Prijímacou chodbou vtancujete do najväčšej miestnosti Zámku – knižnice, ktorá za čias grófa Jozefa Erdődyho slúžila ako tanečná sála,“ podnecujú fantáziu správcovia zámku.

Návšteva zámku k tomu všetkému ponúka prekrásny výhľad na mesto Hlohovec.

Zámok je otvorený denne. V pondelok a utorok od 12:00 do 16:00, v stredu až piatok od 8:00 do 16:00 a cez víkend medzi 10:00 a 18:00.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM