Erik Bojničan Rôzne

Vedeli ste o tom? Právo na trhy má Hlohovec už 655 rokov

V súčasnosti zažívajú rôzne trhy obrovský nárast popularity. Hlohovec sa v tomto smere môže pochváliť veľmi bohatou tradíciou siahajúcou do histórie.

Ilustračný obrázok k článku Vedeli ste o tom? Právo na trhy má Hlohovec už 655 rokov
Zdroj: Dnes24.sk

Pri prechádzke mestom si môžete všimnúť všakovaké zaujímavosti. Jednou z nich je aj tabuľa v parku na Námestí svätého Michala. Tá bola vybudovaná pri príležitosti výročia udelenia práv konať slobodné výročné trhy v Hlohovci. Na túto udalosť si však už len ťažko niekto spomenie, bolo to totiž pred neuveriteľnými 655. rokmi.

Dve trhové miesta

Ako na svojej stránke uvádza mesto Hlohovec, získanie práva na konanie trhov sa spája s postavou Mikuláša Konta nad Hlohovcom. Za jeho vlády podľa radnice začala vzrastať aj osada pod hradom, ktorá mala od konca 13. stor. dokonca dve trhové miesta, ktoré sa stali základom pre vznik dvoch jadier sídelných jednotiek (podhradskej osady patriacej hradu – Starý Hlohovec a samostatnejšej osady „zem kráľovských hosti“ – Nový Hlohovec).

Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Ako ďalej uvádza mesto, postupne sa tieto dve trhoviská zrejme spájajú. Trhoviská podľa informácií z radnice ležali v tesnej blízkosti a boli oddelené len priekopou, pričom prvá zmienka o dvoch trhoviskách pochádza z roku 1297, administratívne sa osada Hlohovec rozdelila na Nový a Starý Hlohovec v 14. stor.

Získanie práva

Hospodársky význam tohto trhoviska, ako ďalej uvádza mesto, využíva a zvyšuje Mikuláš Kont, ktorý v roku 1362 získal od kráľa Ľudovíta I. pre osadu Galgouch (Hlohovec) právo konať slobodné výročné trhy podľa zvyklostí mesta Budín. Jarmok sa mal začať na sviatok sv. Michala, mal trvať dva týždne a bol oslobodený od všetkých mýtnych poplatkov.

Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Výsady trhového mestečka pôvodne platili len pre Nový Hlohovec, ktorý mal už istý stupeň samosprávy a nezávislosti od zemepána a župy. Jeho postavenie na základe trhovej listiny z roku 1362 a preto je práve tento rok považovaný za počiatok mestského vývinu Hlohovca.

V roku 1365 sa Mikuláš Kont podľa historických záznamov vyrovnáva aj s poddanými Starého Hlohovca – Vydáva listinu, v ktorej jasne definuje súpis práv a povinností (dávky, roboty a naturálie) obyvateľov Starého Hlohovca.

Zaujímavosťou podľa Hlohovca je, že obe mestečka v tom čase nesplynuli, aj keď mali rovnaké právne postavenie. Právny rozdiel medzi oboma časťami Hlohovca sa vyrovnal privilégiom Vavrinca Ujlakyho z roku 1496 udeleného Starému Hlohovcu. Tým ho Vavrinec Ujlaky povýšil na úroveň mestečka.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM