Vianočné ozdoby sa v Hlohovci vyrábali 43 rokov: Vyvážali sa až za oceán
Pri príležitosti najkrajších sviatkov sme načreli do mestskej kroniky a bádali po histórii známej dielne. Ježiškova továreň mala naozaj zaujímavú históriu.
Výrobňa Rozvoj zameraná na výrobu fúkaných sklenených ozdôb vznikla v Hlohovci dňa 1. septembra 1959. Nachádzala sa v budove na Hollého ulici, kde predtým sídlil okresný súd. Keďže sa v nej vyrábali prevažne vianočné ozdoby, miestni ju začali volať Ježiškova fabrika.
Ako píše kronika mesta, po zrušení okresu Hlohovec bol premiestnený aj ľudový súd do Trnavy, v dôsledku čoho sa uvoľnila stará budova v Hollého ulici, ktorá dlhé roky slúžila justícii. „Bola tu tiež okresná prokuratúra a aj menšia väznica. Na prízemí, kde bola pozemková kniha, bol tiež súdny archív,“ píše sa v kronike mesta Hlohovec.
Do prázdnej budovy sa ľudové družstvo Invalid so sídlom v Trnave rozhodlo umiestniť výrobňu fúkaného skla so zameraním na vianočné, prevažne stromkové ozdoby. „Výrobu zaviedol odborný pracovník sklárskeho priemyslu v smere fúkaného skla František Jadroň, ktorý bol jedným z vedúcich pracovníkov tunajšej výrobne. Druhou odbornou pracovníčkou bola Mária Sklenárová, ktorá zastávala post vedúcej výroby a riadila 30 robotníčok, zväčša mladých dievčat so zmenenou pracovnou schopnosťou,“ spomína sa v mestskej kronike.
Následne došlo k zmene názvu družstva – z pôvodného Invalid, na „Rozvoj“. Spočiatku vo výrobni pracovali aj miestni invalidi, v roku 1960 sa uskutočnilo plánované rozšírenie výrobne až na 100 pracovníkov.
S rastom produkcie sa investovalo aj do nových technológí: “Pre zlepšenie technológie výroby a zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov sa previedlo v lakovni vetranie výkonnejšími ventilátormi, vsadené boli dva kompresory vo fúkarni, v miestnosti postriebrenia sa zaviedla sušiaca pec a postavila sa nová destilačná aparatúra,„ informuje kronika a pokračuje: "Ďalej sa zaviedla nová sušiaca pec – pásová, na sušenie výrobkov z máčaných acetónových farieb s odsávacím zariadením na výpary. Tiež bola zavedená nová inštalácia pre neónové osvetlenie.“ Hotové výrobky putovali na trh.
Okrem slovenského trhu boli hotové výrobky exportované aj do cudziny, a to do Francúzska, Spojených štátov amerických a tiež do Anglicka. Vyrábali sa ozdoby z fúkaného skla, ktoré sa tavilo v plynných plameňoch zo sklenených rúrok dodaných z výrobní českého skla, ako suroviny. Vyfukovali sa sklenené gule, hríbiky, ale najviac žiadané boli, na výrobu najnákladnejšie, vtáčiky.