Správy

Viskupič o kritickom stave mosta v Hlohovci: Hrozí jeho ZRÚTENIE!

Frekventovaný most v Hlohovci museli s okamžitou platnosťou uzavrieť. Statici nevedia, prečo ešte vlastne stojí.

Ilustračný obrázok k článku Viskupič o kritickom stave mosta v Hlohovci: Hrozí jeho ZRÚTENIE!
16
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Most ponad Váh v Hlohovci, ktorý v stredu (30. 3.) predčasne uzavreli pre havarijný stav s vylúčením dopravy i chodcov, má výrazne opotrebovanú konštrukciu.

Hrozí zrútenie!

Podrobnejšia diagnostika počas rekonštrukčných prác odhalila, že celková stabilita mosta je kriticky ohrozená. Jednou z možností je jeho náhle zrútenie vlastnou váhou. Informoval o tom predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.

Krajská samospráva je investorom obnovy v predpokladanej hodnote 5,4 milióna eur. Závažné poruchy objavili v pilotnej fáze rekonštrukcie po odkopaní pilierov. „Statici nevedia, prečo ten most ešte vlastne stojí,“ konštatoval Viskupič. Realizátor stavby po zisteniach oslovil zainteresované strany a na základe poznatkov Okresný úrad Trnava nariadil uzáveru. Podľa Viskupiča je situácia dôsledkom zanedbanej údržby predchádzajúcich vedení TTSK, keď na moste z roku 1963 neprebehla žiadna zásadnejšia oprava. V súčasnosti dokonca už neexistuje ani jeho projektová dokumentácia.

Viac správ o moste

Rýchla reakcia

„Teraz je potrebná rýchla reakcia a skrátenie všetkých termínov opatrení, ktoré chystal TTSK i mesto Hlohovec k plánovanej uzávere mosta, pôvodne od 20. apríla,“ uviedol Viskupič. Týka sa to opatrení v železničnej, osobnej i autobusovej doprave, realizácie záchytných parkovísk na oboch stranách rieky a ďalších.

Financovania zintenzívnenia vlakových spojov si zobral na plecia TTSK. Fungovať bude kyvadlová doprava na železničnú stanicu a práve tento spôsob prepravy odporúčajú využívať prioritne Viskupič i primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Polícia zabezpečuje dopravné značenie a čoskoro pribudnú aj semafory, regulujúce dopravu v meste. Pre vozidlá boli určené obchádzkové trasy. Všetky informácie verejnosť nájde na webe hlohoveckymost.sk.

Do budúceho týždňa by mal byť podľa predsedu TTSK pripravený návrh technického zosilnenia pilierov, aby mostu nehrozilo spadnutie. Napriek potrebe dodatočných prác zatiaľ TTSK i stavebník hovoria o dodržaní termínov obnovy mosta. Realizátori nateraz nevedia určiť, kedy znovu budú môcť po moste prechádzať chodci, v súčasnosti sa na ňom nemôžu pohybovať ani zamestnanci stavebníka.

Obnova mosta sa začala vo februári 2022 s predpokladom 18 mesiacov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Uzavretý most do Hlohovca
16
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM