Klaudia Goncalves Správy Komunálne voľby

Voľby sú za nami, boje pokračujú: Pestún podáva sťažnosť na priebeh volieb!

Protikandidát Miroslava Kollára vo voľbách na post primátora mesta Hlohovec Oliver Pestún, ktorého od víťazstva delilo len 32 hlasov, sa rozhodol konať vo veci údajného podozrenia z manipulovania volieb.

Ilustračný obrázok k článku Voľby sú za nami, boje pokračujú: Pestún podáva sťažnosť na priebeh volieb!
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Dňa 13. novembra požiadal na Mestskom úrade v Hlohovci porazený kandidát na primátora Oliver Pestún o vydanie zápisníc zo všetkých okrskových komisií. Učinil tak z dôvodu podozrenia na zmanipulované voľby. Keďže jeho žiadosti nebolo vyhovené, rozhodol sa podať sťažnosť na štátnu volebnú komisiu.

Pestún o tom informuje v statuse pod videom zverejnenom na YouTube, ako aj na svojej facebookovej stránke.

“Dnes som bol požiadať o vydanie zápisníc z volebných okrskov v meste Hlohovec. V tejto žiadosti mi nebolo zatiaľ vyhovené. Preto podávam sťažnosť na štátnu volebnú komisiu. Nevzdávame sa. Pravda vždy zvíťazí. Pokračujeme,” uviedol Pestún na YouTube.

Volebná noc bola plná zvratov a v skorých ranných hodinách mal podľa informácií denníka N víťaziť Pestún s náskokom 26 hlasov. Informáciu potvrdil aj úradujúci primátor Kollár na svojom facebooku, kde priznal porážku. Ráno však bolo všetko inak a Kollár porazil svojho protivníka o 32 hlasov.

Napriek zmätku, ku ktorému prispel samotný Kollár svojím nočným vyhlásením, Pestún na porážku reagoval krátko po zverejnení výsledkov zmierlivo, ani slovom sa nezmienil o prípadných podozreniach z manipulácie volieb:

“Oficiálne rozhodnuté, skončil som na druhom mieste, mal som o 32 hlasov menej ako prvý. Všetko je ako má byť. Gratulujem všetkým, ktorí získali mandát od ľudí a ďakujem všetkým, ktorí mi držali palce, pomáhali, kráčali spolu po nastúpenej ceste. Tie priateľstvá, zážitky, pekné aj ťažké momenty zostávajú v nás a nikto nám ich nezoberie. Pre mňa je dôležité, že sa môžem začať sústrediť na iný cieľ v mojom živote, ktorý ma bude rovnako napĺňať a tešiť ako tento. Sme víťazi.”

O pár dní je však už všetko inak a Pestún vyzýva súčasného primátora ku konkrétnym krokom:

“Verejne vyzývam Miroslava Kollára, aby zverejnil tabuľku s priebežnými výsledkami po jednotlivých okrskoch, ktoré mal k dispozícii pri zverejnení statusu, kde priznáva prehru,” domáha sa infomácií Pestún vo vyhlásení na svojej facebookovej stránke.

Reakcia primátora Kollára na seba nenechala dlho čakať.

“K medializovaným obvineniam z falšovania volieb chcem povedať nasledovné: Riadny priebeh volieb a ich výsledky, aj keď tesné, potvrdila mestská aj okresná volebná komisia. Pokiaľ ide o predčasné vyhlásenie porážky z mojej strany, už som to vysvetlil aj sa ospravedlnil všetkým na oboch stranách, ktorých som uviedol do omylu, ale pre poriadok ešte raz: Keďže ja ako nezávislý kandidát som nemal vo volebných komisiách svojich zástupcov, pretože tam môžu zo zákona nominovať svojich zástupcov iba politické strany (niektorí moji protikandidáti tam takto cez politické strany dostali svojich ľudí), po zatvorení volebných miestností po 22:00 boli v jednotlivých okrskoch v súlade s volebným zákonom naši pozorovatelia pri sčítaní volieb, ktorí nám hlásili priebežné výsledky tak, ako ich vypočuli. Pri prenose informácií z jednotlivých okrskov došlo k nepresnostiam, v dôsledku ktorých nám v konečnom súčte vyšlo, že som tesne nevyhral," uviedol Kollár na svojej facebookovej stránke a pokračuje:

„Po porade s tímom, či budeme takéto tesné výsledky napadať na ústavnom súde som sa rozhodol, že tak nechcem urobiť, lebo by to len ďalej rozdeľovalo mesto a akceptoval som porážku. V tomto zmysle som sa vyjadril na sociálnych sieťach, pričom som neuviedol ani meno domnelého víťaza, ani počty hlasov. Po niekoľkých hodinách som dostal informáciu od mestskej volebnej komisie, že podľa oficiálnych výsledkov som zvíťazil a mám si prísť po zápisnicu.“

Svedkami celého tohto procesu bolo podľa Kollára viac ako 40 ľudí v jeho volebnom štábe.

„Ak má niekto pochybnosti o regulárnosti priebehu volieb a sčítania hlasov má plné právo v súlade so zákonom napadnúť ich výsledky do desiatich dní na Ústavnom súde, ktorý je jediný oprávnený skontrolovať voľby a zaujať stanovisko,“ uzatvoril tému podozrenia z manipulácie volieb Kollár.

Zatiaľ nemáme informácie o tom, či sa Oliver Pestún rozhodol napadnúť výsledky volieb na Ústavnom súde, o celej kauze vás budeme naďalej informovať.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM