BTW Správy

Za odpad vyvezený na skládku neplatí nikto viac, ako Hlohovčania

Zvýšenie poplatkov za komunálny odpad zaznamenala tento rok väčšina Slovákov

Ilustračný obrázok k článku Za odpad vyvezený na skládku neplatí nikto viac, ako Hlohovčania
Zdroj: TASR

Z okresných miest, ktoré skládkujú komunálny odpad, najviac platia za odpad v Hlohovci, Bánovciach nad Bebravou, Šali a Topoľčanoch. Uviedla to analytička Eva Sadovská zo spoločnosti Wood & Company.

Obyvatelia spomínaných miest zaplatia 35 až 36 eur na osobu za rok. Najmenej, 13 eur, platia v Medzilaborciach a Námestove.

„V niektorých mestách schválili zvýšenie cien aj o niekoľko desiatok percent. V Bytči išlo o zvýšenie poplatkov o vyše 60 percent, v prípade Partizánskeho a Vranova nad Topľou o vyše polovicu,“ hovorí Sadovská. V ďalších 49 okresných mestách bol nárast poplatkov medziročne vyšší o 10 až 50 percent. Sadovská konštatuje, že obce pri zvyšovaní poplatkov nemajú na výber. Väčšina okresných miest odpad skládkuje a práve poplatky za skládkovanie v posledných rokoch rastú.

Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák hovorí, že zvyšovanie poplatku za skládkovanie je reakciou na novelu zákona o uložení odpadu na skládkach. Očakáva, že poplatok sa bude zvyšovať do roku 2021. „Náklady za komunálny odpad pokrývajú aktivity súvisiace s nakladaním so zmesovým komunálnym odpadom, s biologicky rozložiteľným odpadom, triedením, čistením komunikácií, údržbou zelene a cintorínov,“ upresnil Kaliňák.

O čo ide firme Wood & Company

Firma, ktorá patrí do investičnej skupiny Wood & Company, plánuje na Slovensku v najbližších rokoch výstavbu piatich centier cirkulárnej ekonomiky, každé v hodnote 120 miliónov eur. Z odpadu by sa mala veľká časť vrátiť do výroby ako druhotné suroviny a nespracovateľná časť bude využitá na výrobu energie. Spoločnosť preto poukazuje na nevýhody spojené so skládkovaním komunálneho odpadu.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM