Správy

Trnava a jej okolie láka stále VIAC turistov! Počet prenocovaní stúpol o 10-TISÍC

Počet turistov v Trnave a okolí rastie, v regióne zostávajú dlhšie.

Ilustračný obrázok k článku Trnava a jej okolie láka stále VIAC turistov! Počet prenocovaní stúpol o 10-TISÍC
Zdroj: Zaži v Trnave

Za prvých sedem mesiacov tohto roku prišlo do regiónu podľa Štatistického úradu SR dokopy 37 813 návštevníkov a celkový počet prenocovaní bol 80 093, čo je o 10-tisíc viac ako v rovnakom období roku 2024.

Ide o najlepšie čísla od roku 2019, teda od obdobia spred pandémie.

Viac ako polovicu z prenocovaní si pripísali návštevníci zo Slovenska. Spomedzi zahraničných návštevníkov dominovali návštevníci z Českej republiky so 7 500 prenoco­vaniami, nasledovali turisti z Nemecka s počtom prenocovaní takmer 6 500 a návštevníci z Poľska zaznamenali 2000 prenocovaní.

Pozitívny dopad

„Turizmus v našom regióne opäť vzrástol. V roku 2025 vidíme turistov, ktorí prichádzajú na výlety, využívajú ubytovacie kapacity a objavujú aj nové lokality. Zároveň sa zvyšuje počet prenocovaní, čo znamená, že návštevníci tu trávia viac času. To má pozitívny dopad na miestnu ekonomiku – od hotelov a reštaurácií až po lokálnych producentov,“ hodnotí Alexander Prostinák, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

V Regióne Trnava sú pre návštevníkov najatraktívnejšie Mestská veža, ale aj Bazilika sv. Mikuláša a Katedrála sv. Jána Krstiteľa. Návštevníkov však v roku 2025 lákali aj podujatia, ako Tradičný trnavský jarmok, Juniorské majstrovstvá Európy v ultimate frisbee 2025 alebo Majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 21 rokov.

Čo objavujú?

Podľa dát Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism návštevníci čoraz viac objavujú aj obce v regióne – od Smoleníc cez Dolnú Krupú, Voderady až po Cífer. Aj v týchto obciach je záujem o regionálne prehliadky, festivaly či gastronomické zážitky. „Údaje zo Štatistického úradu aj z našich projektov potvrdzujú, že Región Trnava návštevníci začínajú objavovať ako celok. Naším cieľom je, aby si každý návštevník odniesol autentický zážitok, či už z historického centra, vinárstva, zámku alebo niektorej z obcí,“ dodal Alexander Prostinák.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: SITA
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM