Júlia Vargová Samospráva

Pešibusom do školy, MHD zdarma: Európsky týždeň mobility prináša niekoľko noviniek

Témou tohtoročného Európskeho týždňa mobility je Bezpečne pešo a na bicykli. Kampaň prináša témy udržateľného spôsobu dopravy a hovorí o jeho prínosoch.

Ilustračný obrázok k článku Pešibusom do školy, MHD zdarma: Európsky týždeň mobility prináša niekoľko noviniek
Zdroj: TASR

Od 16. do 22. septembra nájdete v meste kopu lákavých aktivít zameraných na bezpečný pohyb po meste. Európsky týždeň mobility (ETM) hovorí o prínosoch udržateľného spôsobu dopravy pre mesto, jeho obyvateľov i životné prostredie.

„Chceme ľudí nielen zabaviť, ale aj ukázať im, že vymeniť auto aspoň občas za ekologickejší spôsob prepravy nemusí byť zložité. Radi by sme občanov inšpirovali a motivovali postupne aspoň k malým zmenám zaužívaných zvyklostí. Stúpajúci počet áut v meste, dopravné zápchy či emisie CO2 sú problémy, ktoré treba riešiť a hľadať dlhodobo udržateľné alternatívy,“ vysvetľuje Petra Vráblová zo Zdravého mesta Trnava, ktorá tohtoročný ETM za trnavskú samosprávu koordinuje.

Ako uvádza hovorkyňa Trnavy, Veronika Majtánová, neoficiálnym začiatkom kampane bude cykloprehliadka Trnava očami architekta s… pod názvom Po cestách trnavského industriálu už v sobotu 14. septembra.

Samozrejmou súčasťou podujatia bude jazda autobusmi mestskej hromadnej dopravy zadarmo po preukázaní sa vodičským preukazom. So zľavou sa odveziete aj prímestskou dopravou a budete mať aj šancu vyskúšať si zdieľané bicykle.

Tohtoročný Európsky týždeň mobility vyzýva: „Prejdime sa spolu“. Mesto Trnava preto pripravilo prechádzku kultúrnou cestou. V pondelok 16. septembra povedie od Krajskej knižnice Juraja Fándlyho k Divadlu Jána Palárika. Na oboch miestach si môžete vychutnať zaujímavé čítanie v podaní známych trnavských osobností a popritom sa prejdete po pešej zóne.

Mesto pripravuje ako novinku Pešibus, inšpirovaný podobným projektom z Novák. „V sprievode príslušníka mestskej polície pôjdu deti z vybraných sídlisk spoločne do školy po vlastných. Ulice nášho mesta tým odbremeníme od desiatok áut, v ktorých by rodičia svoje ratolesti viezli, a deti sa pred vyučovaním trochu prejdú. Návrh presných lokalít, kde sa ráno záujemcovia stretnú, a cieľových škôl, do ktorých sa pôjde, bude začiatkom septembra zverejnený na webstránke mesta trnava.sk. Rodičia tu môžu svoje deti prihlásiť a v miestach, kde bude najväčší záujem, Pešibus spustíme,“ upresňuje Petra Vráblová.

Ako ďalej informuje trnavská hovorkyňa, do príprav Európskeho týždňa mobility je zapojená aj Mestská polícia mesta Trnava. „Okrem sprevádzania Pešibusu bude venovať špeciálnu pozornosť deťom aj na interaktívnych prednáškach a hrách a dozvieme sa tiež viac o tom, čo mestskí policajti robia pre bezpečnosť v našom meste,“ uviedla hovorkyňa.

Nemotoristov budú v centre mesta čakať až do zjedenia všetkých dobrôt chutné raňajky. Pre ich získanie stačí ukázať svoj autobusový lístok či kolesá svojho alternatívneho dopravného prostriedku.

Sobota 21. septembra bude patriť detským Pretekom na dvojkolesách v Sade Antona Bernoláka. V nedeľu 22. septembra nás čaká už tradičný Medzinárodný deň bez áut. „Radlinského ulica bude pre motorovú dopravu uzavretá, pretože bude slúžiť ako oddychová zóna a priestor na detské dopravné ihrisko,“ upozorňuje mesto.

Pre firmy, ktoré chcú túto kampaň podporiť, vyhlásilo mesto výzvu na poskytnutie sponzorstva. Viac informácií nájdete na mestskej stránke.

Foto: ilustračné

Pozrite si aj fotografie z jedinečného podujatia Trnavských 100 km.

22. ročník Trnavských 100 km
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie