Monika Hanigovská Krimi

Podozrivá trojica mala okrádať seniorov pri Trnave: Vo vozidle sa našli "pracovné" úbory

Trnavskí policajti zadržali dvoch mužov a jednu ženu, ktorí mali okrádať seniorov. Predstavovať sa mali aj ako elektrikári.

Ilustračný obrázok k článku Podozrivá trojica mala okrádať seniorov pri Trnave: Vo vozidle sa našli "pracovné" úbory
Zdroj: TASR

Trnavskí policajti zadržali dvoch mužov a jednu ženu, ktorí mali údajne okrádať seniorov. Náš spravodajský portál o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Trnave Mária Linkešová.

Na podozrivé vozidlo s osádkou zareagovali kriminalisti v utorok, 6. 11. v poobedných hodinách v meste Trnava.

„Išlo o rovnaké vozidlo, ktoré použili páchatelia deň pred tým pri pokuse o krádež staršej ženy v obci neďaleko Trnavy,“ uviedla hovorkyňa.

Pri prehliadke auta našli rôzne prevleky

„A ten istý Mercedes potvrdili poškodení aj v okrese Šaľa a Senica. Pri prehliadke vozidla našli policajti aj rôzne „prevleky“, ktoré používali osoby pri kontakte so staršími ľuďmi. Osoby vyššieho veku si tipovali náhodne, najmä podľa starších domov, a využili legendu „elektrikárov“. Dvaja z nich boli navyše občania Českej republiky a to využívali rovnako vo svoj prospech. Policajti osoby zadržali a preverili všetky prípady, ktoré boli nahlásené za posledné obdobie v Trnavskom kraji,“ doplnila Mária Linkešová.

Policajti v rámci rekognície oslovili poškodených seniorov a došlo k ich opoznaniu. „Okrem toho policajti vyhodnotili kamerové záznamy a vykonali ďalšie úkony, na základe ktorých bolo možné osoby obviniť zo zločinu krádeže v štádiu pokusu formou spolupáchateľstva. Vyšetrovateľ zároveň spracoval návrh na ich väzobné stíhanie. Trojicu obvinil za rovnaký skutok aj vyšetrovateľ v Senici, keď okradli starších manželov a susedu v Sekuliach o viac ako 2300 eur. 36 ročná Češka bola navyše obvinená aj z krádeže seniora v obci Močenok, v okrese Šaľa,“ prezradila hovorkyňa, podľa ktorej v zmysle zákona môže hroziť osobám trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.

Mali vracať preplatky

„V prípade z pondelka sa žene prihovoril muž so ženou, povedali jej, že má preplatok vo výške 100 eur. Keď žena peniaze od muža odmietla, prišla žena, ktorá jej predložila papiera a žiadala od nej podpis. Druhý z dvojice zatiaľ prehľadával jej veci v druhej izbe. Domáca pani sa zľakla, vykríkla a osoby z domu utiekli. Niekoľko tisíc eur, ktoré mala doma, jej nakoniec neukradli," opísala Linkešová.

„Od začiatku októbra nahlásili starší ľudia v Trnavskom kraji celkom 5 prípadov, keď ich podobným spôsobom okradli o viac ako 20-tisíc eur,“ vysvetlila Mária Linkešová.

„Z toho v jednom prípade, došlo k pokusu o krádež 6000 eurovej hotovosti. Nie je vylúčené, že prípadov okradnutých seniorov je v skutočnosti viac. Podozrivé osoby využívali na prepravu aj iné vozidlá,“ doplnila Linkešová.

Polícia upozorňuje, že vo väčšine prípadov ide o podvodníkov, ktorí sa v prvom rade snažia získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli ich pod rôznymi zámienkami okradnúť. Polícia preto zdôrazňuje, aby seniori nevpúšťali neznáme osoby do svojich príbytkov, neboli s nimi osamote a nevyberali pred nimi peniaze. Podvodníci ovládajú veľa spôsobov a manipulačných techník ako od nich vylákať peniaze a vzápätí ich pripraviť o celoživotnú úspory.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie