Rôzne

Poslanci chceli, aby Bročka prevzal na seba škody za súdny spor so City Arenou

V Trnave sa uskutočnilo mimoriadne rokovanie zastupiteľstva mesta. Niektorí poslanci žiadali od primátora, aby prevzal osobný ručiteľský záväzok za všetky škody, ktoré vzniknú v dôsledku ním podanej žaloby.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci chceli, aby Bročka prevzal na seba škody za súdny spor so City Arenou
Zdroj: TASR

Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva mesta Trnava zvolal na stredu na podnet 11 poslancov primátor Peter Bročka na tému podania súdnej žaloby o určení vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v City Arene – Štadióne Antona Malatinského.

Signatári žiadosti, poslanci naprieč politickými klubmi, ale najmä za Naše mesTTo (KDH, SZS, SDKÚ-DS) a Priateľskú Trnavu (nezávislí), žiadali od primátora Bročku vysvetlenie, prečo podal žalobu na súd bez súhlasu mestského zastupiteľstva.

Okresný súd v Trnave pred niekoľkými dňami žalobu zamietol a zaviazal mesto k náhrade škôd. Právny zástupca mesta v tejto kauze Jozef Zámožík poslancov informoval, že rozsudok ešte nie je doručený, stranám až potom začne plynúť pätnásťdňová lehota na odvolanie.

Poslanci sa ozvali proti Bročkovi

Poslanec Rastislav Mráz (KDH) v úvode položil primátorovi viacero otázok ohľadom podania a jeho dopadov. Bročka uviedol, že na ne odpovie písomne. Medzi nimi boli otázky, prečo konal individuálne, prečo konaním porušil body dohody s City Arena, a.s., a City Arena plus, a.s. o mimosúdnom riešení sporov a ďalšie.

Poslanec Jozef Pikna (KDH) prečítal list od týchto spoločností, ktorý poslali všetkým poslancom. V ňom uviedli scenár možných dopadov, ak sa rozhodne zažalovať mesto. Spoločnosti sa domnievajú, že mesto chcelo zmariť jej obchodné zámery pri predaji komerčnej časti City Areny. Uvádzajú že mesto môže za určitých okolností skončiť až v nútenej správe, ak bude pokračovať.

Primátorova prezentácia

Bročka mal pripravenú pre poslancov prezentáciu, ktorá vykreslila postavenie majetku mesta v City Arene – Štadióne Antona Malatinského. Zmluvu mesta a City Areny podpísal v roku 2012 vtedajší primátor Vladimír Butko (KDH). Mesto poskytlo ako protihodnotu za zhodnotenie vtedajšieho štadióna susediace pozemky, v odhadovanej výške 6,5 milióna eur za jedno euro. Na nich City Arena, a.s., postavila nákupné centrum. Za jedno euro ročne potom na 30 rokov mesto prenajalo spoločnosti Vladimíra Poóra štadión, ktorý ho po výstavbe vrátil do majetku mesta.

Bročka upozornil, že zmluva je nastavená tak, že sa takto bude odpisovať zhodnotenie štadióna. Ak do 30 rokov City Arena technické zhodnotenie neodpíše, mesto je povinné jej ponúknuť dodatok o predĺžení nájmu dovtedy, kým sa tak stane. „To v praxi znamená, že to nie je zmluva na 30 rokov,“ konštatoval.

Primátor poslancom prezentoval, že mesto na štadióne vlastní prakticky iba pozemok pod trávnikom, telesá tribún, zázemie pre hráčov, rozhodcov a divákov, ktoré sú obkolesené pozemkami iných vlastníkov. Dokonca aj hlavný vstup na štadión patrí inému majiteľovi.

„Samozrejme, všetky komerčné priestory pod tribúnami či parkovacie miesta,“ povedal Bročka. Dodal, že je to extrémne komplikovaná situácia. Poslanci primátorovi pripomenuli, že to bol on, kto podpísal v roku 2015 kolaudačný protokol bez námietok.

V uznesení potom vyjadrili nesúhlas s ďalším pokračovaním súdneho sporu a pôvodne navrhli, aby primátor Bročka prevzal osobný ručiteľský záväzok za všetky škody, ktoré vzniknú mestu v dôsledku ním podanej žaloby na určenie vlastníckeho práva. Po diskusii v kluboch napokon túto časť uznesenia poslanci stiahli.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie