Správy

Pri Trnave má vzniknúť centrum na spracovanie odpadu: Prinesie prácu pre 200 ľudí

Po už ohlásenej výstavbe centra na zhodnocovanie odpadu pri Šali oznámila v pondelok spoločnosť ewia umiestnenie druhého centra v okrese Trnava.

Ilustračný obrázok k článku Pri Trnave má vzniknúť centrum na spracovanie odpadu: Prinesie prácu pre 200 ľudí
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Firma, ktorá patrí do investičnej skupiny Wood & Company, plánuje na Slovensku v najbližších rokoch výstavbu piatich centier cirkulárnej ekonomiky (CCE), každé v hodnote 120 miliónov eur.

Z odpadu by sa mala veľká časť vrátiť do výroby ako druhotné suroviny a nespracovateľná časť bude využitá na výrobu energie.

Škandinávska inšpirácia

„Otvorením centra sa odpad prestane vyhadzovať na skládky a zaťažovať životné prostredie a využije sa v prospech ľudí jeho vrátením späť do výroby alebo premenou na energiu. Inšpirovali sme sa predovšetkým Škandináviou, kde sú takéto zariadenia bežnou súčasťou života ľudí už niekoľko desaťročí,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti ewia, a. s. Marián Christenko s tým, že CCE bude spĺňať najprísnejšie európske technologické štandardy. Kde presne bude stáť, zatiaľ nie je jasné.

Podľa Christenka má spoločnosť vytipovaných niekoľko pozemkov.

Okres Trnava je podľa spoločnosti ewia pre umiestnenie CCE logickým výberom. Región má kvalitnú infraštruktúru a rýchlo rastúcu životnú úroveň obyvateľstva. Tá spôsobuje prudký rast produkcie komunálneho odpadu.

Trnavský kraj sa v roku 2018 podľa údajov Štatistického úradu SR s 556 kg odpadu na obyvateľa na prvú priečku medzi slovenskými krajmi. Mesto Trnava aj obce v regióne zmesový komunálny odpad takmer výlučne skládkujú, väčšina skládok v kraji postupne napĺňa svoje kapacity.

Dvesto pracovných miest

Centrum cirkulárnej ekonomiky v trnavskom regióne bude schopné spracovať 130 000 ton odpadu ročne.

„Pri takom rýchlom tempe rastu odpadu, aký je teraz v regióne Trnavy a postupnom zatváraní skládok, musíme dokonca dlhodobo rátať aj s rezervnou kapacitou približne 100 000 ton, inak odpad v roku 2030 nebude mať kto v regióne spracovať,“ dodal M. Christenko. Ewia odhaduje, že zariadenie bude uvedené do prevádzky v roku 2026, pričom ponúkne prácu približne 200 zamestnancom.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie