Milan Hanzel Správy

Primátor Trnavy otestoval separovanie odpadu na vlastnej koži: TAKTO to dopadlo! FOTO

Triediť smeti, a hlavne plasty, je dôležité! Vie o tom aj primátor Trnavy Peter Bročka, ktorý si zobral do parády jeden kontajner a pozrel sa na odpad zblízka.

Ilustračný obrázok k článku Primátor Trnavy otestoval separovanie odpadu na vlastnej koži: TAKTO to dopadlo! FOTO
6
Galéria
Zdroj: facebook.com/brockatt

Ruku na srdce, tiež sa vám nechce zakaždým triediť odpad. Ale, mali by sme začať. Každý jeden „farebný“ kontajner, má svoj význam a aj to, aké smeti do neho patria. Do toho s plastom sa pozrel aj Peter Bročka.

Prečo vyhádzal odpadky?

Na sociálnej sieti primátora sa objavil príspevok o tom ako separuje odpadky. „V najbližších dňoch nás čaká pomerne detailné testovanie obsahu všetkých druhov smetných nádob. Jednak chceme vedieť ako sa nám darí všeobecne separovať, ale chceme zistiť aj čo najpresnejšie množstvo podielu kuchynského bioodpadu v komunále,“ napísal Bročka.

S kolegami si posvietili na jeden polopodzemný kontajner na plast na Botanickej na Prengu. „Musím povedať, že som bol vcelku príjemne prekvapený,“ uvádza primátor a úsmevne dodal: „Pri zmesovom odpade by to už bolo určite horšie.“

Všade všade smeti

Zdá sa, že to na „mieste činu“ vyzeralo ako po výbuchu, ale to len aktivisti vyhádzali smeti. „Vysypali sme obsah vreca na zem a vytriedili separát na samostatné kôpky: PET fľaše a "drogéria“, tetrapaky, plechovky, papier, ostatný plast a komunálny odpad," vyjadril sa Bročka a zdôraznil, že po sebe na danom mieste celú plochu vydezinfikovali a prepláchli vodou.

Ako to dopadlo

Primátor zverejnil aj výsledky, z ktorých spravil aj záver. „PET fľaše: hmotnosť: 13,4 kg. Z toho bolo stlačených 171 ks a nestlačených 165 ks. Teda ako vidíte, tuto to dopadlo fifty-fifty. Pre úplnosť do počtu stlačených "petiek“ sme zarátali aj ten najmenší náznak snahy o úsporu priestoru v nádobe. Reálne úsporne stlačených bolo tak cca 25 ks," zhodnotil jednu z položiek odpadu.

Úplne na záver sa pozastavil pri tom, že niekto si zrejme poplietol druh kontajneru. „Niekto vyhodil tri kancelárske svietidlá, síce z plastu, respektíve viacerých druhov plastu a tvrdeného skla, ale tie by podľa správnosti mali skončiť na zbernom dvore,“ zakončil Peter Bročka.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

PLASŤÁKOVO v najbližších dňoch nás čaká pomerne detailné testovanie obsahu všetkých druhov smetných nádob. Jednak...

Posted by Peter Bročka on Sunday, October 11, 2020
Zdroj: trnava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie