Správy

Pripravujú druhé kolo prijímačiek: Na krajských školách je vyše 400 voľných miest

Druhé kolo prijímacích skúšok na stredné školy v Trnavskom kraji sa blíži. Voľných miest je ešte dostatok.

Ilustračný obrázok k článku Pripravujú druhé kolo prijímačiek: Na krajských školách je vyše 400 voľných miest
Zdroj: Trnavský samosprávny kraj

Spolu 404 voľných miest ponúka 27 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja pre druhé kolo prijímacích skúšok pre školský rok 2023/2024.

Dátum skúšok pre záujemcov, ktorí neboli úspešní v prvom kole, je stanovený na utorok 20. júna. Informoval o tom komunikačný odbor TTSK.

Čo prináša duálne vzdelávanie?

„Zaujímavou príležitosťou aj pre týchto budúcich stredoškolákov je štúdium v systéme duálneho vzdelávania, vďaka ktorému mladí ľudia získajú kvalitnú prípravu na povolanie. TTSK v tomto školskom roku začal aj s mimoriadnou podporou študentov, ktorí nastúpili na niektorý z nedostatočne obsadených, no veľmi perspektívnych odborov,“ uviedol riaditeľ odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda.

TTSK bude študentov v nedostatočne obsadených a perspektívnych študijných odboroch podporovať aj v nasledujúcom školskom roku.

V zozname sú zaradené odbory mäsiar, krajčír – dámske odevy, chemik operátor, záhradnícka výroba a služby, obrábač kovov, agropodnikanie – farmárstvo, murár a praktická sestra, pričom od budúceho školského roka k nim pribudne aj odbor biotechnológia a farmakológia. Ich študenti môžu získať mesačné štipendium vo výške 50 eur a navyše im TTSK poskytne bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi a ubytovanie v internátoch. Tieto benefity kraj poskytuje aj študentom v systéme duálneho vzdelávania.

Tisíce študentov

Termín zaslania prihlášok do druhého kola majú stredné školy zverejnené na svojich webových stránkach. V školskom roku 2022/2023 navštevuje 45 stredných škôl v zriaďovateľstve TTSK viac ako 15-tisíc študentov.

V systéme duálneho vzdelávania študuje 900 študentov z 26 škôl. Žiakom siedmych až deviatych ročníkov základných škôl je pri výbere strednej školy nápomocné aj nové krajské TalentCentrum v Trnave.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM