Správy

Projekt za vyše 10 MILIÓNOV eur: V Bohuniciach by mala vyrásť fotovoltická elektráreň

JESS hľadá staviteľa fotovoltickej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Vyrásť by mala v areáli atómovej elektrárne.

Ilustračný obrázok k článku Projekt za vyše 10 MILIÓNOV eur: V Bohuniciach by mala vyrásť fotovoltická elektráreň
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), a. s., hľadá dodávateľa na vybudovanie a uvedenie do prevádzky fotovoltickej elektrárne (FVE) v Jaslovských Bohuniciach.

Informácia je zverejnená vo vestníku verejného obstarávania, záujemcovia o zákazku v hodnote viac ako 10 miliónov eur sa môžu prihlásiť do 10. marca.

Čo je cieľom?

Cieľom zákazky je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 a v súlade s Integrovaným národným klimatickým a energetickým plánom z roku 2019 (INCEP).

FVE 1 Bohunice môže byť podľa zadávateľa v budúcnosti súčasťou veľkého projektu Zelený vodík pre Slovensko, ktorého cieľom je produkcia zeleného vodíka so zámerom ekologizovať hromadnú dopravu.

Prečítajte si tiež

Na mieste starých elektrární

Fotovoltický systém bude inštalovaný v priestore nevyužívanej časti areálu na plochách po demontovaných technologických a stavebných objektoch odstavených a vyraďovaných atómových elektrární A1 a V1.

V minulosti boli objekty demolované po úroveň terénu, základové konštrukcie, podzemné podlažia, nevyužívané potrubné kanály a ďalšie zostali uložené pod úrovňou terajšieho terénu. Terén bol urovnaný zásypmi z recyklovaného materiálu vzniknutého pri demoláciách.

Na výstavbových plochách sa ďalej nachádzajú podzemné konštrukcie bývalých bazénov chladiacich veží, v ktorých sú uložené odpady z demolácií objektov elektrárne A1. Odpady sú v stabilizovanom stave a sú zasypané nekontaminovanými vrstvami zeminy. Tieto vrstvy budú ponechané bez zásahu. Kritériom pre výber dodávateľa bude cena, uvádza JESS.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM