Samospráva

Prvé kolo architektonickej súťaže na nový parčík už prebehlo: Tu vyrastie, FOTO

Až 31 záujemcov so svojimi referenciami sa prihlásilo do prvého kola architektonickej súťaže na realizáciu nového parku v centre Trnavy.

Ilustračný obrázok k článku Prvé kolo architektonickej súťaže na nový parčík už prebehlo: Tu vyrastie, FOTO
3
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Nový parčík má prepojiť pozemky pri Synagóge – Centre súčasného umenia, Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského a pri Stephaneu – bývalom detskom domove. Z prihlásených medzinárodná odborná komisia podľa Petra Purdeša, vedúceho úseku urbanisticko-architektonickej koncepcie na trnavskej radnici, vybrala tri najlepšie.

V druhom kole, do 23. septembra, autori vypracujú koncepčné štúdie s cenovou ponukou.

Mestský úrad v Trnave vyhlásil v spolupráci so Slovenskou komorou architektov súťaž pre územie, kde sa ako vlastníci stretli radnica, Trnavský samosprávny kraj a Trnavská arcidiecéza. O víťazovi rozhodnú kritériá – v 60 percentách celková architektonická a urbanistická kvalita navrhovaného riešenia, v 20 percentách ekonomická realizovateľnosť a v 20 percentách ponuková cena. „Vyhláseniu súťaže predchádzali rokovania so všetkými zainteresovanými stranami,“ uviedol Purdeš pre TASR. Výzvou bolo zladiť predstavy a požiadavky na lokalitu, každý z nich má však záujem takto zveľadiť priestor v susedstve s najhodnotnejšími stavebnými pamiatkami Trnavy.

Parčík by podľa Purdeša mal byť multifunkčný – popri oddychovej funkcii so vzrastlými stromami, kríkmi a kvetmi, poskytovať aj možnosť konania podujatí. „Pri Dome hudby by sme chceli malé pódium na koncertné vystúpenia, bude priestor na kultúrne akcie, výstavy,“ uviedol. Cirkev má, ako dodal, záujem opraviť fasádu Stephanea a prípadne vytvoriť v nej vstup do kaviarne, ktorá by mala exteriérové sedenie v parčíku. Tento objekt, ako uviedol, má rozsiahlu strechu, a tak je zámer využívať dažďovú vodu z nej na zalievanie zelene. Nezanedbateľnou pre Trnavčanov bude nová možnosť pešieho prepojenia z Ulice M. Sch. Trnavského na Haulíkovu ulicu.

Termín realizácie projektu ešte nie určený. „Najskôr odborná komisia vyberie víťaza súťaže, s ním sa uzatvorí zmluva o projekte a následne vyhlásime súťaž na dodávateľa prác,“ povedal Purdeš. Predpokladaná investícia je 300 000 eur.

V týchto priestoroch má vyrásť nový trnavský parčík
3
Galéria
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM