Monika Hanigovská Rôzne

ROZHOVOR s návrhárkou z Trnavy: Blažena Ostrovská o fascinujúcom svete módy

Blažena Ostrovská sa venuje módnemu návrhárstvu. Porozprávala nám zaujímavosti o prípravách kolekcií či prehliadok, ale aj o vkuse Trnavčaniek. Viac už v rozhovore.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR s návrhárkou z Trnavy: Blažena Ostrovská o fascinujúcom svete módy
Zdroj: Archív: Blaženy Ostrovskej

Trnavčanka Blažena Ostrovská sa venuje módnemu návrhárstvu. Získala ocenenie na Bratislavských módnych dňoch v roku 2013 a v septembri 2014 sa zúčastnila podujatia New York Fashion Week. Predstavila tam kolekciu inšpirovanú Milanom Rastislavom Štefánikom. Vyspovedali sme ju o fascinujúcom svete módy.

Vaše dámske modely sú odvážne a pritom si zachovávajú príjemnú ženskú líniu. Detské modely sú zase nápadné a zároveň svieže. Odkiaľ čerpáte každodennú inšpiráciu?

Ľudia sa inšpirujú všetkým okolo seba. Všetko, čo je estetické a oku lahodiace. A ja som tiež človek. Takže ma inšpiruje všetko, čo je mne prijemné a čo mňa fascinuje. U deti pozerám hlavne na pohodlnosť. Inšpirujú ma moje dve deti a potom to ide samo! Okrem VŠVU odevného dizajnu som vyštudovala aj dejiny umenia a kultúry, čo ma inšpiruje viac ako čokoľvek iné. História, dejiny odievania, teda sú asi najčastejším zdrojom inšpirácie. Alebo sa inšpirujem aj divadlom. Druhýkrát v USA som sa inšpirovala baletom a to Labutím jazerom a predstavila som čiernu labuť, takže z každého rožka-troška.

Zdroj: Peter Frolo

Určite si všímate aj ženy v našich uliciach, keďže sa pohybujete v tejto sfére… Tá je prehliadkou mnohých štýlov a možno i omylov. Ako by ste charakterizovali ženy v trnavských uliciach? Sledujeme správne trendy, hľadáme si svoju cestu alebo nosíme čokoľvek, aj keď nám to nepasuje?

Nechcem kritizovať a byť múdra, pretože každá sa oblieka podľa svojich možnosti a dovedností. Ale v Trnave začínam spoznávať novú komunitu a celkom sa mi páči. Všímam si veľa ľudí a nie len oblečenie ale úplné všetko – ako kýchajú, prežúvajú, ako sa česú, či sa pohybujú. Je to veľmi inšpiratívne a zároveň poučné. Kým sa vymenia generácie a znova sa dostane do popredia štýl a módnosť do ulíc, to naozaj potrvá. Každý má ale o móde svoju predstavu. Ja som sa vždy obliekala tak, že som si myslela, aká som nenápadná a všetci tvrdili opak. Dnes si to tiež myslím, aká som nenápadná matka dvoch detí, ale že vraj aj to je opak. Asi ani vekom neviem byť skrytá v dave.

Nie iba Trnava, ale aj veľa stredoeurópskych miest ide s davovou psychózou, no komunita, ktorá sa okolo mňa teraz tvorí je veľmi milá a plná mamičiek s detičkami. Všetky sú to alternatívne mamičky a móda u nich je veľmi hravá, milá a praktická, no tak ako celá Trnava aj s nádychom hipsteria manie… A to, čo vidím, že je neslušivé, rýchlo prehliadnem a snažím sa nepokaziť si deň. Alebo sa pousmejem. No najúsmevnejšie sú tie tety, ktoré sa chcú u „Čínancov“ obliecť ako z Paríža… ale to sa určíte nedá (úsmev).

Zdroj: Marek Gavlak

Ak by ste mohli poradiť – čo by ste zo šatníka ľuďom odporúčala vyradiť a čo naopak rada odporučila nosiť?

Toto je individuálna otázka… podľa toho komu, čo pristane a čo nie. Naj je poradiť sa s odborníkom a ten dobrý vie poradiť aj ako sa obliecť nie len v módnom dome!

Ako sa podľa vás u nás obliekame?

Chceme splynúť v dave, neexperimentujeme, až na skupinu ľudí z umeleckých škôl, ale to je veľmi malá skupina. Takže istota.

Vrátim sa na chvíľku o o pár rokov späť. Získali ste ocenenie na Bratislavských módnych dňoch v roku 2013 a v septembri 2014 ste sa zúčastnila podujatia New York Fashion Week. Povedzte nám, aký je to pocit, prezentovať kolekciu na newyorskom týždni módy? Musel to byť silný zážitok…

Skvelý a neopísateľný! Bola som prvá Slovenka na NYFW. Veľa a veľa stresu, ale nakoniec všetko dobre dopadlo (úsmev). Aj synček s dcérkou to doma bezo mňa prežili a mali zážitok, pretože po návrate som bola v médiách a všade ma videli. Mrzí ma, že teraz som sa na čas odmlčala, ale ich ranný vek mi nik nevráti. Práca s módou je časovo veľmi náročná a ja som sa rozhodla venovať tento čas práve im. Hádam sa mi neskôr podarí znova zdielať ďalší NYFW.

Kolekcia „Štefánik“ bola ako keby veľký návrat do minulosti, s istou dávkou príjemnej nadčasovosti. Čím všetkým ste sa nechali inšpirovať, kým ste vytvorili takú kolekciu?

Táto kolekcia vznikala veľmi dlho a mala dlhú prípravu. Strávila som iba študovaním trištvrte roka. Študovala som v Prahe prvé letecké odevy, v múzeách i priamo s RAF pilotmi, ktorí sú už veľmi starí páni a veľa mi poukazovali, porozprávali. Toto bol asi najväčší zážitok pri prípravách celej koncepcie – kolekcie.

Aké bolo vaše prvé zadanie?

Moje prvé zadanie bolo, že chcem pracovať s kožou a uniformou. Ale keď som začala hĺbkovo študovať tieto odevy, zistila som, že prvé letecké kombinézy, ktorými som sa inšpirovala, neboli uniformou, pretože v tom čase si každý letec na seba zháňal všetko sám. A neboli rovnako uniformovaní. Mojou hlavnou inšpiráciou boli nakoniec odevy, ktoré som si prišla pozrieť do reštaurátorských dielní SNM a tam som osobne videla kožené bundy spoluletcov Milana Rastislava Štefánika.

Vtedy sa dostavila inšpirácia?

Áno, tam vznikol názov a inšpirácia. Konkrétne jeho oblečenie sa nezachovalo, zhorelo, ale tieto ostatné veci som videla a študovala. Študovala som vrecká – na čo, ktoré slúžilo, či razporky. Všetko malo svoju funkciu a to všetko som pretavila do mojej kolekcie. Kolekcia mala mať maskulínne prvky so ženským sexepílom – a ten bol v bielych košieľkach, ktoré sú jednou z vecí, ktorá nemôže chýbať v ženskom šatníku! A druhou hlavnou úlohou bola koža, ktorá ich chránila proti chladu. Ja som ju ale posunula na módnu. Vyrobila som kožené bundičky, rukavice, malé kabelky na doklady, či kabelky pre ženu do práce, mesta… a taktiež kabele ako príručnú batožinu do lietadla.

Zdroj: Peter Frolo

Ten, kto sa nepohybuje v tomto biznise, si pravdepodobne nevie predstaviť, čo „to“ všetko obnáša… Povedzte nám, čím všetkým si musíte prejsť, kým všetko zhmotníte do novej kolekcie?

Tak touto odpoveďou by sme zaplnili aj mesačný blog… Ale v skratke, je to náročné. Sú to dlhé hodiny bádania a zhromažďovania informácii ku koncepcii celej kolekcie. Človek si musí vytýčiť, čo si vezme za inšpiráciu a potom bádanie je zábavné. A veľa sa pri tom naučí. Keď už je všetko zhrnuté a máme v hlave veľa informácii, všetko sa dáva na papier vo forme skíc. Tu sa pracuje rýchlo, aby sa všetky kreatívne predstavy pretavili na papier a na žiadnu sa nezabudlo. Z veľkého množstva skíc sa vyberajú tie, ktoré najviac zodpovedajú predstavám konceptu a taktiež sa kombinujú rôzne prvky v skiciach, ktoré sú použiteľné.

Potom asi prídu na rad aj materiály. Je ťažké zohnať také, aby vyhovovali vašim predstavám?

Zohnať materiály na vytvorenie šiat je veľmi náročné, pretože veľké módne domy si dajú vyrobiť podľa požiadaviek návrhára – ale ja také možnosti nemám a tak zháňam, „čo sa, kde sa“ a aby to bolo najbližšie k tomu, čo chcem. Stane sa aj, že sa nič nezoženie a musíme začať odznova.

Čo je ešte potrebné, aby ste sa dopracovali k výsledku?

Ďalej sa tvoria strihy, z náročnejších vecí – makety z pracovného materiálu. Šijeme, šijeme a šijeme. Zháňame modelky, topánky, s vizážistami. A s kaderníkmi riešime, ako dotvoriť celý look. Zháňame fotografov, interiér, exteriér, kde to nafotiť. Dostailovať a nakoniec všetko zlogistikovať, čo je náročné, lebo nikto nikdy nemá čas. Potom sa ide na akciu ako módne týždne a to všetko treba zbaliť, aby sa nič nezničilo, ale zmestilo. Nezabudnúť žiadnu pančušku, či topánku, rukavičku. Prísť na miesto, vybaliť, vyžehliť, pretriediť. Vybrať z hromady modeliek tú, ktorej bude ten-ktorý model sedieť najlepšie a potom im prideliť topánky. Žiadnej žiadne nesedia a zasa riešiť make-up, vlasy, doplnky… Treba strážiť modelky, aby si nesadli a nepokrčili veci, nezašpinili s jedlom, kávou… nezabudli kabelky, rukavice niekde v kúte. Zoradiť ich na skúšku a skúšať, ako sa ide po móle. A stále dookola hľadať stratené kúsky doplnkov, ktoré niekde položili. Potom ich vyslať na catwalk a nechať plynúť čas nech si to ľudia užijú Keď sa vrátia, všetko zbaliť a hlavne nájsť všetko, čo kde modelky hodili, aby sa nič nestratilo. Keď ten ošiaľ skončí a začne ďalší – ako to ďalej posunúť ľuďom. Treba to predať a niekam začať medializovať. Cez siete, obchody. Určite som veľa vecí vynechala, ale v skratke hádam máte predstavu, že to nie len o tom, ako dizajnér vybehne na mólo s poslednou modelkou a pokloní sa.

Čo vás očakáva v najbližšom čase?

Pracujem na veľa veciach súčasne. Som nenapraviteľná a neviem robiť len jednu vec. Už mám ale v hlave aj nové tri kolekcie: na spodnú bielizeň, kabáty a detskú kolekciu. Sú ale v štádiu inšpirácie rozpracovanosti, kreslenia. Ešte nie sú pretavené do 3D modelov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia.

OBRAZOM: Trnavčanka sa venuje móde: Pozrite si kúsky z jej zaujímavých kolekcií
13
Galéria
Zdroj: Peter Frolo
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM