Tlačové správy

Šetriť vodou nie je veda, aj keď s vedeckým prístupom to ide lepšie

Voda je príliš cenná na to, aby sme ju brali ako samozrejmosť. Je preto dôležité venovať pozornosť spôsobom, ako s ňou udržateľne zaobchádzať.

Ilustračný obrázok k článku Šetriť vodou nie je veda, aj keď s vedeckým prístupom to ide lepšie
4
Galéria
Zdroj: 3M Slovensko

Príklad technologickej spoločnosti 3M ukazuje, ako môžu šetriť vodou veľké firmy a prostredníctvom jej riešení aj my všetci v každodennom živote, či už úsporným sprchovaním alebo využívaním čistiacich prostriedkov, ktoré na dokonalé umytie vodu ani nepotrebujú.

Ako vodu používať efektívnejšie

Nedostatok vody predstavuje jedno z najväčších globálnych rizík. Podľa Svetového ekonomického fóra bojuje až jedna tretina svetovej populácie (približne 2 miliardy ľudí) s vážnym nedostatkom vody najmenej jeden mesiac v roku. Jednotlivci, ale aj firmy stoja pred veľkou výzvou, ako vodu používať efektívnejšie a chrániť tak životné prostredie.

Technologická spoločnosť 3M má niekoľko príkladov z globálnej aj lokálnej praxe, vďaka ktorým sa jej za posledných 15 rokov podarilo znížiť spotrebu vody vo výrobe aj ostatných činnostiach o 43,4 %. Zodpovednosť pri využívaní vodných zdrojov začína pre 3M už v momente, keď si vyberá vhodné lokality pre svoje prevádzky. Uspejú len tie, pri ktorých nehrozí vyťaženie vodných zdrojov. Na zistenie, ktoré lokality sú rizikové, používa systém Aqueduct™ World Resource Institute (WRI), ktorý s pomocou open-source dát dokáže mapovať vodné riziká, ako napríklad nebezpečenstvo povodní alebo sucho.

Výskum a ochrana vody

3M tiež aktívne financuje výskum a ochranu vody. Viac ako 100 miliónov investovala do testovania vody, viac než 50 miliónov bolo vyhradených na inštaláciu systémov filtrácie vody a do recirkulácie vody išlo 39-tisíc dolárov.

Investície do zisťovania kvality vody môžu byť aj v podobe zdieľania vedeckých poznatkov a poskytnutia vhodných technických prostriedkov. Napríklad odber vody zo vzoriek pôdy zo suchých oblastí je náročný kvôli nízkemu obsahu vlhkosti, čo znamená, že nemožno použiť tradičné metódy oderu. Technika používajúca nemiešateľnú vytlačovaciu tekutinu, ktorá bola vyvinutá v 80. rokoch minulého storočia, síce umožnila získať malé množstvo vody aj na takýchto miestach, ale len s použitím chemickej látky, ktorá bola neskôr Montrealským protokolom zakázaná.

Dlho za ňu chýbala vhodná alternatíva, čo výskum v suchých oblastiach značne komplikovalo. Tím z Oxfordskej univerzity však na hodnotenie kvality vody v púšti Badain Jaran v severozápadnej Číne následne otestoval nevodivú kvapalinu 3M™ Novec™ Engineered Fluid, ktorá má nulový vplyv na ozónovú vrstvu či globálne otepľovanie.

Takýto geochemický výskum bude hrať kľúčovú úlohu aj pri posudzovaní úrovne znečistenia z poľnohospodár­skych a priemyselných zdrojov vo vyprahnutých regiónoch. Môže sa tiež použiť na sledovanie úrovne zrážok, miery doplňovania podzemnej vody a na identifikáciu oblastí, ktoré budú v budúcnosti trpieť nedostatkom vody.

Zdroj: 3M Slovensko

Riešenia, ktoré pomáhajú šetriť vodu v každodennom ži­vote

So šetrením vody môže začať každý sám vo vlastnej domácnosti. Technológie, ktoré pomáhajú obmedziť jej plytvanie, sú známe už niekoľko rokov a zároveň sa neustále vyvíjajú. Niekedy je ale na ich uvedenie do praxe potrebné prekonať ešte poslednú prekážku. Svoje o tom vedia vo start-upe Nebia, kde sa po dlhom vývoji úspornej dizajnovej sprchovej hlavice zastavili na tom, ako ju efektívne pripevniť v sprchovacom kúte. Potrebovali riešenie, ktoré bude pevné a spoľahlivé, a pritom elegantné, v ideálnom prípade nebude vôbec vidieť. Problém im nakoniec pomohla vyriešiť VHB lepiaca páska od 3M.

Spoločnosť 3M má na domáce hospodárenie s vodou na americkom trhu ucelený systém Home Water Solutions. V kuchyni dokáže napríklad prefiltrovať vodu na pitie a zároveň z rovnakého kohútika pustiť aj vodu na ostatné použitie. Filtračný systém odstráni nielen pevné nečistoty, ale vďaka uhlíkovému filtru aj 99,99 % baktérií, ktoré sa vo vode množia. Inteligentný zásobník vizualizuje a hlavne sám upozorní na nutnosť výmeny filtra, drží tak krok s inteligentnou domácnosťou. Ďalšie filtre zase dokážu zmäkčiť vodu, čo ocenia nielen pleť a vlasy, ale aj domáce spotrebiče (práčka, umývačka, rýchlovarná kanvica).

Šetriť vodou sa dá aj pri upratovaní, napríklad používaním čistiacich prostriedkov, ktoré nepotrebujú vodu. Pri domácom umývaní auta sa priemerne spotrebuje 110 až 380 litrov vody. Tomu sa dá jednoducho predísť použitím čistiaceho prostriedku Meguiar® Ultimate Waterless Wash & Wax, ktorý je dostupný u našich českých susedov. Ten od svojho uvedenia na trh pomohol ušetriť odhadom 2 miliardy litrov vody, čo je približne 5-tisíc veľkých plaveckých bazénov.

45 rokov udržateľnosti

Už v roku 1975 vytvorila spoločnosť 3M ekologický program Pollution Pays Programme (3P). Ten motivuje zamestnancov, aby hľadali spôsoby, ako prostredníctvom dizajnu výrobkov a inovácií výrobných procesov obmedziť využívanie zdrojov a znížiť vplyv na životné prostredie. Za 45 rokov fungovania programu dokončili 10-tisíc takýchto projektov. Spoločnosť využíva svoje poznatky v znižovaní dopadov na životné prostredie a prostredníctvom technológií a produktov ich ďalej ponúka svojim zákazníkom a širokej verejnosti.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: 3M Slovensko
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM