Aktualizované BTW Kultúra

Tisíce modelov, ani jedna modelka. Žiadne kočky, len samé kocky. Čo je to?

Milovníkov stavebníc pozýva do Trnavy najväčšia súkromná výstava LEGO.

Ilustračný obrázok k článku Tisíce modelov, ani jedna modelka. Žiadne kočky, len samé kocky. Čo je to?
Zdroj: Facebook

Počas minulého víkendu otvorili v nákupnom centre Arkadia putovnú výstavu, ktorá poteší rodiny s deťmi a všetkých, ktorí nezabudli aké je to byť dieťaťom. Fanúšikovia stavebníc tu na ploche 550 m2 nájdu viac ako 3000 modelov.

Usporiadatelia pripravili pre návštevníkov približne 30 rôznych tematických scénok s rytiermi, pirátmi, hrdinami zo svetov Star Wars, Harryho Pottera, alebo aj Pána prsteňov.

Majiteľ výstavy nám upresnil, že okrem diel vytvorených z najznámejšej stavebnice na svete objavia návštevníci aj exponáty COBI. Ide o poľskú značku, ktorá je kompatibilná a teda v podstate totožná s Legom. Tá po uplynutí patentových práv na LEGO kocku zaplnila doteraz nevyužitú oblasť a zamerala sa prevažne na modely z prvej a druhej svetovej vojny.

Obzerať si exponáty však nie je jediné, čo môžete na výstave robiť. Deti sa tu môžu so stavebnicami zahrať v detskom kútiku a ostatných návštevníkov môže potešiť aj súťaž o stavebnice LEGO. Výhercovia budú vyžrebovaní zo zlosovateľných vstupeniek na konci výstavy. Vstupenky si kúpite priamo na mieste, výstava potrvá až do nedele 29. marca.

Otváracie hodiny a ďalšie informácie nájdete na stránke udalosti TU.

Výstava LEGO v Trnave
14
Galéria

Rozhovor

Porozprávali sme sa s usporiadateľom výstavy, pánom Andrejom Ďuríkom.

Čo znamená, že výstava je najväčšia?

Vystavujeme s kolegom vlastné zbierky. Okrem Star Wars modelov, teda asi 95 % zo všetkých exponátov vlastním ja. A pokiaľ viem, tak v strednej Európe nemá nikto početnejšiu zbierku ako ja. Na Slovensku určite.

Ako ste sa k tomu dostali?

Lego zbieram od detstva, hádam s prestávkou v puberte. Dlho som netušil, že je možnosť prezentovať svojho koníčka formou výstavy. Až v roku 2017 som sa dostal na jednu výstavu Lega, kde som spoznal podobných mne. Ukázalo sa, že mám zbierku väčšiu, než mali oni dohromady. A s jedným z nich organizujem aj túto výstavu.

To muselo vyžiadať kopec práce. Koľkí ste skladali vystavené diela?

Celú výstavu sme inštalovali traja ľudia celých 14 dní, často 13 až 14 hodín denne. Okrem posledného, kedy sme potiahli dvadsaťštvorku. Modely nestaviame od nuly, ale celé ich ukladáme do sáčkov a tie potom do krabíc. Keď sa pri prevoze modely poškodia, všetky potrebné dieliky ostávajú v sáčku.

Dopĺňate vašu zbierku o nové kusy?

Poviem to tak, že len za posledný rok som do toho investoval asi 30 tisíc eur.

Spojili ste akciu aj s predajom?

Zakúpiť si tu môžete len stavebnicu COBI. V rámci Slovenska a Česka máme exkluzivitu.

Je výstava putovná?

Áno, po Trnave sa chystáme s expozíciou do Bratislavy a potom do Bojníc. Tieto výstavy však budú menšie. Nie všade máme možnosť vystavovať na ploche tak štedrej ako v Trnave.

Rýchle správy

Najčítanejšie