Trnava je univerzitným mestom takmer štyri storočia: Za čo vďačí cisárovi?
Pamätá cisára a aj Máriu Teréziu. História Trnavskej univerzity siaha až do roku 1635.
Trnavská univerzita (TU) si pripomína 385. výročie svojho založenia. Vyučovanie na nej začalo 13. novembra 1635. Vzhľadom na súčasné protipandemické opatrenia musela škola od slávnostného pripomenutia si výročia upustiť, informoval Matúš Demko z oddelenia pre marketing a PR.
Založenie univerzity
Zakladaciu listinu TU vydal kardinál Peter Pázmaň 12. mája 1635. Založenie univerzity v slobodnom kráľovskom meste Trnava schválil následne 18. októbra 1635 cisár Ferdinand II. Ostrihomský arcibiskup Peter Pázmaň zveril univerzitu jezuitom, jej prvým rektorom bol Juraj Dobronocký.
„Nová univerzita získala od panovníka rovnaké práva, akými disponovali európske univerzity v Kolíne, v Prahe, vo Viedni a inde. Jadrom našej historickej tradície je predovšetkým humanistické a kresťanské podložie prvej TU. Kontinuita s týmito hodnotami sa odkryla aj v roku 1992, keď Slovenská národná rada prijala zákon, ktorým vznikla súčasná Trnavská univerzita v Trnave. Vznikla ako humanitne a spoločenskovedne orientovaná inštitúcia, ako na Slovensku prvý kultúrno-vzdelávací projekt modernej vysokej školy, ktorý nebolo potrebné transformovať a zbavovať predchádzajúcich marxistických základov,“ uviedol rektor TU René Bílik.
Rozhodnutie Márie Terézie
Škola začínala s filozofickou a teologickou fakultou, neskôr k nej pribudla právnická a lekárska fakulta. V Trnave pôsobila do roku 1777, kým panovníčka Mária Terézia nerozhodla o jej premiestnení do Budína.
Súčasná TU má päť fakúlt – filozofickú, právnickú, teologickú, pedagogickú a fakultu zdravotníctva a sociálnej práce, takmer 5 000 študentov a viac ako 32 000 absolventov.
Foto: ilustračné
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.