Správy

Trnavská onkológia je vďaka sponzorom krajšia: Má dve nové nadštandardné izby, FOTO

Dve nadštandardné izby pre pacientov pribudli na onkologickej klinike Fakultnej nemocnice Trnava vďaka sponzorom.

Ilustračný obrázok k článku Trnavská onkológia je vďaka sponzorom krajšia: Má dve nové nadštandardné izby, FOTO
10
Galéria

Ich vybudovanie vrátane zariadenia mobiliárom sa podľa prednostu Mariána Streška realizovalo vďaka príspevkom darcov a prostriedkov zdravotníckeho zariadenia. Pokračuje tak projekt skupiny donorov, ktorí už pred troma rokmi pomohli prebudovať spoločné priestory kliniky a doplniť ich umeleckými dielami.

„Darcovia sú v prevažnej miere podnikatelia, ktorí majú priamu alebo nepriamu skúsenosť s liečbou onkologických ochorení,“ informoval za skupinu darcov Roman Čavojský.

Zbierka začala v roku 2018 a postupne sa realizovali stavebné práce, vybudovali sa sociálne zariadenia, osadili nové podlahy a podobne. Na izbách sú na spríjemnenie pobytu pacientov inštalované koláže trnavského autora Romana Pauloviča.

Začínali piati, dnes ich je trojnásobok

„V prvej etape nás bolo päť firiem, ktoré sa rozhodli zlepšiť podmienky hospitalizácie onkologických pacientov, v tejto druhej fáze je nás takmer trojnásobok,“ konštatoval Čavojský s tým, že úspech závisí vždy od ľudí a ich miery ochoty pomáhať druhým.

Celková výška investície bola 25 000 eur, avšak v sume nie sú započítané práce a materiál, ktoré firmy poskytli zadarmo.

Prednosta kliniky uviedol, že do pokračovania projektu obnovy kliniky popchol občianske združenie, ktoré vzniklo s týmto cieľom, pozitívny ohlas pacientov i verejnosti. Vtedy na chodbe kliniky urobili kvalitné potery podláh a na stenách pribudli zarámované fotografie od Karola Kállaya, ktoré poskytla jeho rodina prostredníctvom galeristu Norberta Šlachtu.

Veľké plány do budúcna

„Teraz sa nám podarilo vybudovanie nadštandardných izieb v spolupráci s architektom a firmami v starom objekte, hoci prevládal názor, že nie je na to vôbec uspôsobený,“ konštatoval Streško.

Pokračovať už čoskoro chcú zriadením recepcie, pričom sa aktuálne obnovuje trakt ambulancií, ktorých by mal byť vyšší počet.

Onkologická klinika FN nebola v rámci trnavskej FN jediná, ktorá pacientom nadštandard doteraz nemohla ponúknuť.

Medicínsky riaditeľ Viliam Vadrna povedal, že pre budúci rok sa počíta v rozpočte s investíciami na realizáciu aj na ďalších oddeleniach, zásadne by to však mala zmeniť až nová budova nemocnice. Má vyrásť na vlastných pozemkoch nemocnice v lokalite už nevyužívanej chirurgickej kliniky, ktorú plánuje FN asanovať.

„V súčasnosti sa dokončuje projektová dokumentácia a na jej základe sa bude pripravovať vizualizácia. Zatiaľ nevieme, aký balík na výstavbu dostaneme,“ uviedol Vadrna.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

Onkologická klinika má dve nové nadštandardné izby vďaka sponzorom
10
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie