Správy

Trnavské referendum o parkovacej politike je NEPLATNÉ: Koľko ľudí sa ho zúčastnilo?

V sobotu sa v Trnave konalo referendum o o parkovacej politike. Nezúčastnilo sa ho potrebných 50 percent oprávnených voličov.

Ilustračný obrázok k článku Trnavské referendum o parkovacej politike je NEPLATNÉ: Koľko ľudí sa ho zúčastnilo?
8
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Sobotné miestne referendum o parkovacej politike v Trnave je neplatné. Hlasovalo v ňom 16 194 ľudí z 53 246 opráv­nených voličov, celková účasť tak dosiahla 30,41 percenta. Na úspešné referendum je potrebná účasť najmenej 50 percent oprávnených voličov, informovala TASR hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Spolu bolo odovzdaných 16 030 platných referendových hárkov.

Prečítajte si tiež

Kde bola účasť najvyššia?

Najvyššia účasť bola v okrsku č. 25 v miestnej časti Modranka (46,92 percenta), najnižšia v okrsku č. 2 na Trhovej ulici 3 (7,78 percenta). Podrobné údaje o výsledku hlasovania v miestnom referende sú uvedené v zápisnici, ktorá bola v súlade so všeobecne záväzným nariadením mesta (VZN) v nedeľu 14. januára 2024 odovzdaná do podateľne mestského úradu. V pondelok 15. januára bude zverejnená na webstránke mesta. VZN o konaní referenda primátorovi mesta určuje povinnosť zvolať mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva do troch dní odo dňa doručenia zápisnice a na ňom vyhlásiť výsledky. Primátor Peter Bročka zvolal zastupiteľstvo na utorok 16. januára o 13. hodine.

Reakcia primátora

„Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí dnes vyjadrili svoj postoj či už neúčasťou alebo účasťou na referende. Je to pre nás impulz ešte intenzívnejšie pracovať na zjednodušení a skvalitňovaní celého systému parkovania a hľadať čo najefektívnejšie spôsoby spoločnej participácie a komunikácie tejto náročnej a dôležitej témy,“ uviedol v sobotu primátor Trnavy.

Výsledok nepovažujú za prehru

Zástupcovia dvoch opozičných klubov v mestskom zastupiteľstve, ktoré podporovali konanie referenda, nepovažujú neplatné referendum za prehru.

„Ide o významnú časť obyvateľov Trnavy, ktorých názor treba brať do úvahy,“ zdôraznil poslanec Branislav Baroš.

V referende Trnavčania mohli odpovedať na päť otázok o zrušení súčasnej regulácie parkovania a podmienkach, za akých by bola zavedená nová regulácia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Trnavské referendum o parkovacej politike, 13. januára 2024
8
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM