Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Trnavu navštívila ministerka: Pozrela si priestory budúceho kreatívneho centra, FOTO

Ministerka kultúry Natália Milanová si pozrela priestory budúceho Kreatívneho centra v Trnave. Budova vyžaduje zásadnú obnovu.

Správy
Správy

Trnavu navštívila ministerka: Pozrela si priestory budúceho kreatívneho centra, FOTO

Ministerka kultúry Natália Milanová si pozrela priestory budúceho Kreatívneho centra v Trnave. Budova vyžaduje zásadnú obnovu.

Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Objekt budúceho kultúrno-kreatívneho centra v Trnave, ktoré by malo svoje brány otvoriť na konci roka 2022, si v utorok prezrela ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

S plánmi na prestavbu historickej budovy v centre mesta ju zoznámil Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktorý je investorom stavby. Hovoril tiež o prvých krokoch smerom ku kultúrnej obci, ktorá sa bude na chode centra podieľať.

Centrá za milióny

„Želám, aby sa sny, ktoré máte s týmto centrom splnili a aby vznikol priestor, ktorý bude určený pre všetky generácie, umelcov i firmy a živnostníkov v kultúrno-kreatívnom priemysle,“ povedala ministerka po prehliadke.

Uviedla, že ju teší, že sa ministerstvu podarilo „rozhýbať“ výzvu, ktorej súčasťou bola aj výzva na kultúrno-kreatívne centrá. Po siedmich zazmluvnených centrách ku koncu uplynulého roka v celkovej výške 74,3 milióna eur ich je v súčasnosti podľa jej slov naprieč Slovenskom už desať v celkovej výške 83 miliónov eur.

Viskupič doplnil, že v prípade centra na Hlavnej 17 v Trnave ide o 4,4 milióna eur na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky, celkový rozpočet na projekt, ktorý zahŕňa aj vybavenie ateliérov, štúdií, koncertných siení či kreatívnych dielní je 8,1 milióna eur, z nich 7,7 milióna eur sú prostriedky z Európskej únie.

Mohlo by vás zaujímať

Zanedbaný stav

Pamiatkovo chránený objekt je vo vlastníctve mesta Trnava, ktoré ho TTSK prenajalo na najmenej desaťročie od ukončenia prác. Doteraz v ňom boli umiestnené viaceré kultúrne i spoločenské inštitúcie, budova je však v zanedbanom stave a vyžaduje si zásadnú obnovu.

Posledné stavebné úpravy sa uskutočnili na Hlavnej 17 pred viac ako 100 rokmi. Pre kultúrno-kreatívne centrum Trnava sú navrhnuté mnohé interiérové zmeny, ktoré budú zohľadňovať potreby jeho užívateľov. Počíta sa s čiastočným zastrešením nádvoria, ktoré bude oddychovou zónou. Interiér bude ladený do industriálneho rázu s citom pre historické prvky, dohľad nad rekonštrukciou bude vykonávať Krajský pamiatkový úrad Trnava.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

V galérii si pozrite priestory budúceho Kreatívneho centra v Trnave!

Aktuálne témy

Budúce kreatívne centrum v Trnave
8
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín