Komunálne voľby

V obci je rušno: Skupina kandidátov na poslancov žiada vyhlásenie neplatných volieb

V obci Pečeňady žiada skupina kandidátov vyhlásiť voľby za neplatné. Poukazujú na údajné účelové zvýšenie počtu voličov tesne pred ich konaním.

Ilustračný obrázok k článku V obci je rušno: Skupina kandidátov na poslancov žiada vyhlásenie neplatných volieb
Zdroj: TASR

Na Ústavný súd SR sa v utorok obrátila so sťažnosťou o neústavnosti a nezákonnosti volieb do obecného zastupiteľstva v obci Pečeňady v okrese Piešťany skupina kandidátov na poslancov.

S poukázaním na účelové zvýšenie počtu voličov v obci tesne pred ich konaním 10. novembra žiadajú vyhlásiť voľby za neplatné.

Podľa informácií zástupcu skupiny sťažovateľov Mariána Šinkoviča sa v obci od januára do augusta 2018 pohyboval počet voličov v rozmedzí od 432 do 443. „K termínu 10. októbra to bolo 445 a o mesiac nato, 10. novembra už 490,“ Šinkovič.

Komisia nemala vyžadovať doklady

Šinkovič doplnil, že disponujú informáciami, že niektorí obyvatelia boli prihlásení na trvalý pobyt nielen mimo stránkových hodín obecného úradu, ale aj počas štátneho sviatku. Poukázali aj na skutočnosť, že volebná komisia nevyžadovala od novo prihlásených občanov s trvalým pobytom v Pečeňadoch pri volebnom akte doklad – žiadosť o vydanie nového občianskeho preukazu pre vyznačenie nového trvalého bydliska.

„Ak takýto človek disponuje len pôvodným občianskym preukazom a lístočkom z obecného úradu, nemá problém ísť voliť aj do svojej "pôvodnej“ obce, keďže v nej je stále zaregistrovaný. Nie všetky obce na Slovensku sú totiž online prepojené s registrom obyvateľstva," dodali sťažovatelia.

Podľa výsledkov volieb do obecného zastupiteľstva v Pečeňadoch bol rozdiel hlasov medzi posledným, piatym zvoleným poslancom a prvým „pod čiarou“ 38 hlasov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM